k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Statistika

20. 11. 2017 — k47

V jedné epizodě nové série Taskmastera soutěžící dostali za úkol zjistit, kteří z pěti seřazených lidí jsou finové. Nish 'chocolate venom' Kumar od boku vystřelil otázku "Proč jsou všichni bílí?"

Podle wikipedie (a sčítání z roku 2011) v Británii spadlo do etnické kolonky "white" 87.17% lidí. To znamená, že když náhodně z celé britské populace vyberu 5 lidí, je 50.33% šance, že všech pět bude "white" (p = 0.87175). Jednoduchá statistika. Stačí si hodit mincí.

Nish to myslel jako vtip. Navíc za úkol bylo identifikovat finy a tak lidé nastoupení v řadě vypadali jako stereotypní skandináv(ci|kyně) s blond vlasy. Když se mluví o diverzitě, tak by to mělo ideálně znamenat, že zastoupení lidí v určitém oboru odpovídá zastoupení v obecné populaci. Ne nutně víc menšin. Plus mínus.

Aby bylo zastoupení spravedlivé, muselo by ze sedmi lidí v Taskmasteru (5 soutěžících, Greg Davies a jeho pomocník Alex Horne) být 16% člověka s kořeny v Indii a 13% v Pákistánu. Shodou náhod 16% odpovídá oběma stehnům a hlavě jednoho průměrného jedince a 13% tvoří přibližně nohy od kolen dolů a celé paže od ramene po konečky prstů. Spravedlivého zastoupení by se dalo dosáhnout jen za pomoci zvrácených Frankensteinovských praktik sešívání kusů těl dohromady. Statisticky vzato.

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+
píše k47 & hosté, ascii@k47.cz