k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


25. 2.

Slepá skvrna


Před pár dny jsem začal číst knihu So You've Been Publicly Shamed od Jona Ronsona, která se zabývá veřejným hanobením páchaným prostřednictvím sociálních sítí. Jde o mrazivé čtení, které dokumentuje proces, jak se ze zdánlivě rozumných a vážených lidí stane rozzuřený lynčující dav, který chce krev a nezastaví se dokud nezničí životy v podstatě náhodných lidí jako trest za banální prohřešky.

Ale to tom tu teď nechci psát.

twitter má ještě jednu zajímavou vlastnost - jde o sociální síť natolik orientovanou na humor, vtip, ironii a sarkasmus, že když někdo vyjeví znepokojující pravdy o sobě (například nevidí důvod proč dál žít & chce se zabít), nikdo nezareaguje, nikdo neví jak odpovědět. Je to něco tak strašlivě mimo zaběhnuté koleje běžného šumu banalit, že nikdo neví & nechce se tomu věnovat. Není to přece jeho zodpovědnost. Několik statusů, které můžou být voláním o pomoc, zůstanou nepovšimnuty & za nějakou dobu se jeden účet nadobro odmlčí.

Naproti tomu výzvy typu "naše malá dcerka, která má chorobu XYZ a potřebuje XYZ korun na léčbu, jinak ji to položí", které hraničí s emočním vydíráním, zažehnou veřejnou odezvu nejvyššího kalibru & všechno je za dva nebo tři dny v pořádku.

Na sociálních sítích záleží jen jak se člověk dokáže prodat a marketing utrpení funguje jako nic jiného na světě. Ale to je pro lidi, kteří se nacházejí v pustinách duševních chorob & nemají odhodlání/sílu/vůli se nabízet jako děvka (protože se například nesnáší, ta samotná myšlenka odpor ještě zesiluje & je v tak hluboké díře, že ani nedokáže sebrat sílu, aby vyhledal odbornou pomoc), prohraje a skončí jako mrtvola visící na provaze někde v lesích za Prahou.

Když v lese spadne strom, ale nikoho z těch, kdo to slyší, to nezajímá, vydal nějaký zvuk?


vstoupit do diskuze

««« 26. 2. Sny
»»» 24. 2. Astronautalis

příbuzné články:
Úklid
Přetvářka
Naše lži
Klíč k určování Anonů
cynismus self-help webů
Astronautalis

sem odkazují:
Ztracení
Žoldáci reklamy
Reputace

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz