k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Slečna

24. 11. 2017 — k47

Jestli něco nesnáším, pak je to slovo "slečna". Nedokážu přesně vysvětlit ty iracionální animalistické důvody, proč mi tohle slovo tolik zvedá žluč. Ale je to tak—vždy, když ho někde čtu nebo nedej bože slyším, začnu vidět rudě.

Byl by to dobrý způsob jak se představit ve vězení.

"Za co tady jsi?"

"Ubodal jsem chlapa."

"Proč?"

"Řekl slovo slečna."

Stará garda by hned měla jasno: S tímhle týpkem opatrně, může snadno explodovat, nastartují ho náhodné věci, a když je v ráží, jedná s nahodilou intenzitou. Něco mu uděláš a on tě za to může do prdele nebo ti oloupe kůži na hlavě jako banán. Není jisté, co se stane.

Ale to zabíhám.

V 99% procentech případů když to někdo použije ve spojení se ženou & nepoukazuje přitom explicitně na fakt, že není vdaná, se mi otevírá kudla v kapse, vaří se mi krev a skřípu zuby. Došlo to tak daleko, že jsem si vypěstoval závažný bruxismus, který si vyžádal sérii zásahů nejlepších dentistů světa jen proto, abych ještě měl nějaký chrup. Jen čirou nenávistí jsem seskřípal zuby až na dásně.

Když muž popíše ženu jako slečnu X, je to tak pasivní, zplihlý, unylý, slizký a nesmělý výrok, které v podstatě říká: "X je svobodná, a pořád může být moje". Pod všemi závoji stupidní lingvistiky se skrývá právě tohle jádro sdělení, přikryté tisícem dek a schované za tisícem matčiných sukní jako nesmělé dítě. Je to ukázka těch nejstupidnějších bezbranných, neúčinných a úlisných slov na světě. Nic takového není potřeba zmiňovat. Když to přesto zmíníte, malujete si terč na vlastních zádech.

Posuďte sami: "Slečnu X znám už 9 měsíců." a "X znám už 9 měsíců." Jaký je v tom rozdíl? Druhá varianta bere X jako člověka. První X redukuje na potenciálního recipienta genetického materiálu. Není zadaná, takže v ní můžu skončit, zpocený a nevyhnutelně zklamaný, držte mi palce.

Na druhou stranu mě nevzrušuje, když to někdo používá k popisu sebe samé, nebo k napravení mylných předpokladů.

"Paní X?"

"Slečna X."

A je jasno.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz