k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


28. 2.

Rozklad


Jedna kariérní poučka říká, že když jste nejchytřejší člověk v místnosti, měli byste si najít jinou společnost, protože jinak nenaučíte nic nového & nebudete se posouvat vpřed, protože postup je jediné kritérium podle kterého se měří hodnota člověka, žejo?

Naproti tomu být nejchytřejší člověk v autobuse, kde jedu jen s řidičem je něco úplně jiného. Před pár dny můj noční spoj na večer (nevýrazné) poezie & pak (nezapomenutelnou) noc Astronautalise se přihnal se zpožděním - nechybělo moc a bus by do zastávky driftoval. Jedno bylo jisté: U kormidla nebyl jeden z těch ležérních řidičů, kteří se pohybují s urgentností želvy na morfinu, ale věděl o svojí sekeře a snažil se ji dohnat.

Ukázalo se, že ho na mojí linku narychlo nastrčili a on neznal místní pustiny vesnického rozkladu. Z místa navigátora jsem ho naváděl potemnělými vesnicemi, kde nefungovalo pouliční osvětlení. Bylo to zvláštní - klouzat ulicemi záplatovaného asfaltu v téměř úplné tmě. Elektrika fungovala - pár oken a zapomenutá vánoční světla stále mžourala do noci - ale kromě nich všude panovala noc.

Vzpomněl jsem si na jeden den, kdy jsem za tmy vyrazil na kole. Bez světla jsem neměl pojem o relativní poloze těla vůči vozovce a připadal jsem si, jako kdybych létal tři metry nad zemí, jako kdybych seděl na jenom z těch historických bicyklů s obrovským předním kolem.

Nakonec jsem ho odnavigoval do cílové stanice & stihl jsem návazný spoj, nic zajímavého. Ale to klouzání ulicemi bez světla bylo zvláštní. V poslední době jsem začal sledovat vesnické prostředí jiným pohledem. Místo ideálu přírody, klidu a líných horkých letních odpolední, kam lidé z měst můžou toužit odejít, je mnohem výraznější rurální rozklad, kdy všechno je nedokončené, rozpadá se nebo je narychlo spravováno, kdy převládá prach a rez, kdy žádná idealistická vesnice neexistuje a lidé se nechtějí nastěhovat do něčeho reálného, ale do úhledných moderních novostaveb blízko dobrých komunikací, odkud můžou ráno narychlo odjet a pak se večer vrátit. Vesnice není cíl, ale jen úkryt před světem, kde občas nefunguje veřejné osvětlení.


vstoupit do diskuze

««« 28. 2. I should have danced on that Astronautalis concert 📷
»»» 27. 2. Ztracení

příbuzné články:
Hvězdné mapy 📷
Dvojitá duha 📷
Kolo 📷
Na lovu barev 📷
Vesnická idylka (částečně v plamenech) 📷
Ohňostroj 📷

sem odkazují:
Auto 📷
Děsír & improv
Úniky hesel
Sousedka

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz