k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


12. 11. 2017

Rorschachův test


Dočetl jsem se, že Rorschachův test—relikt Freudovské psychoanalýzy—překvapivě není úplně k ničemu. Je stále kontroverzní, ale vykazuje určitou validitu & může sloužit k detekci poruch myšlení při schizofrenii a dalších psychotických poruchách, a také poruchách osobnosti, hraniční poruše a bipolární poruše.

Proto když na vás doktor vytáhne deset kartiček s inkoustovými skvrnami, nejspíš ve vás cítí některou z těch méně veselejších poruch. Nebo taky ne, protože se výsledky dají použít pro posouzení obecné míry inteligence (ale na to existují jiné nástroje jako třeba WAIS).

Jo a kdyby vás to zajímalo, inkoustové skvrny Rorschachova testu jsou na wikipedii & ano, všechny vypadají jako motýli, lebky nebo—však víte—poněkud sugestivně.

+1: Taky se podívejte na poruchy myšlení. Je to počtení, které hraničí s hororem. Poruchy myšlení jsou příbuzné bludům (delusions), ale liší se v tom, že bludy se týkají abnormálního obsahu myšlenek, ne formy. Postižený si myslí, že je například spasitel lidské rasy a tak podobně. Při poruchách myšlení je sám proces myšlení neorganizovaný, to se projevuje neorganizovanou řečí a často jde o projevy schizofrenie. To, že bych ztratil schopnost souvisle a logicky přemýšlet o světě, je jedna z nejhrůznějších představ. Zajímalo by mě, jaké je to být v kůži schizofrenika se závažnou poruchou myšlení. Jak vnímá svět? Jak mu rozumí? Rozumíte tomu? Teď sedím na okně a shrbený nad klávesnicí píšu tenhle článek, kdybych mě najednou zachvátila těžká porucha myšlení, jak bych to vnímal, jak bych viděl svět okolo? Dávalo by to nějakým způsobem smysl nebo by to byl děsivý chaos?


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 13. 11. 2017 Proč ne třeba takhle?
»»» 11. 11. 2017 Nula 📷

příbuzné články:
Deník zombie
Čistka
Třiapadesátiletá češka konkuruje Elonu Muskovi
Nachlazení 📷
Dvě Koree, jeden problém
Poslední světová válka

sem odkazují:
Prospat bouři 📷
Postmodernisté neberou antipsychotika

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz