k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Realismus

14. 4. 2017 — k47

Před nějakou dobou jsem tu blábolil o tom, že v dnešní době, která se zdá umělá a pečlivě aranžovaná, musí existovat sílící touha po realitě takové, jaká ve skutečnosti je - warts and all. Přidal jsem k tomu supidní přirovnání k fotografii a street/candid fotografii.

Bylo to stěží víc než idiotické blábolení. Možná může existovt touha po něčem reálnějším, ale realita jako taková skoro neexistuje. Vnímat ji, ji znamená interpretovat. Když na něco namířím foťák, vyberu objekt, který chci zaznamenat & všechno mimo rámeček snímku zmizí. Změnil jsem kontext. To je velice selektivní zacházení s realitou, protože to co zůstane nevyřčené, je také důležité. Kompozice jako taková je také manipulace s realitou.

Následující dva obrázky jsou stejnou fotkou - jeden je tak jak vylezl z ghetto fotáku & ghetto objektivu, druhý je upravený. Která z nich je skutečnější?

Žádná. Obě jsou jen různé interpretace. Kolem bylo mnohem víc lesů, ale páni, ty byly tak neuvěřitelně nudné, že zůstaly mimo. Navíc věci mimo médium samotné, jako je prosté pořadí a juxtapozice, mají dopad. Ve filmu je to třeba Kuleshův efekt.

Možná by byo vhodnější netoužit po něčem skutečnějším, ale po kompletnějším pohledu na věci takové, jaké jsou. Protože i ten jeden pečlivě vybraný snímek, který skončí na instagramu jako nástěnka vykonstruované reality, je skutečný, jen je kolem spousta machinací, které zůstanou zapomenuty & vynechány.

Možná proto mě fascinují pohledy do zákulisí, za prezentovanou fasádu. Můžeme být obelháváni, ale musíme vědět jak to dělají. Musíme poodstoupit o krok dozadu a nasadit širokoúhlý objektiv a zachytit realitu v bohatém a kontextu, který se topí v tónech šedi.

Když na ulici potkáte někoho, kdo fotí selfie, zachyťte tu situaci. Je to vaše povinnost.

+1: Ale na ničem z toho nezáleží, protože fotografie jako žánr bude za pár let zcela automatizovaná & zbytečná.

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

štítky: #foto

příbuzné články: Pod dohledem 📷, Jedna fotka od provazu 📷, Rallye na Václaváku 📷, Druide! 📷, Auto 📷, Netančím 📷

sem odkazují: Smrt fotografie a smrt reality

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz