k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Proměna k47čky

— k47

Na k47čku už příliš často nepíšu. Včera jsem tam hodil nějaký pradávný relikt, ale to byla výjimka z pravidla. Všechna akce se už odehrává tady na ASCII blogu. Nevím přesně, co s k47čkou bude dál. Před nějakou dobou jsem s ní počítal jako odkladištěm pro fotogalerie, ale mezitím jsem to tady vylepšil a ASCII blog spolu s foto.k47.cz už docela dobře funguje pro odsypávání fotek. Na sem přijde výběr, na foto všechno netříděné. Jediné, co bude na k47čku pravděpodobně nadále směřovat, budou povídky.

Tedy aspoň do doby, než proběhne Proměna.

Už nějakou dobu připravuji přechod ze starého blogo-systému, na kterém běží k47čka, na systém, který pohání tyhle končiny. Původní blogo-systém je napsaný v PHP na staré verzi Nette frameworku. Už několikrát jsem chtěl něco přidat nebo změnit, ale břemeno starého kódu to značně ztěžovalo. Jednou možností by bylo dělat drobné změny jak jsou třeba a na zbytek nesahat, druhou by bylo zachovat databázi, vykuchat všechno nepotřebné a začít zevnitř čistit a přepisovat na novou verzi Nette. Do toho jsem se minulý rok pustil, prošel jsem zdrojáky, sepsal nepotřebnou funkcionalitu, která se nahromadila během let (protože se to v době vzniku zdálo jako dobrý nápad) a začal řezat, transformovat databázi, vyměnil framework za nejnovější a texaským stylem (vyrazit do pustiny a hledat problémy) opravoval všechno, co mi přišlo pod ruku. Nakonec blogo-systém běžel, zobrazoval web stejně jako před změnou, ale chyběla mi administrace. Tu jsem nikdy nepředělal do nového.

To se ukázalo jako hlavní problém.

Administrační rozhraní každého blogo-systému mi vždycky bylo na překážku. Své texty mám v plaintextových souborech v Texy! formátu, které jsou verzované v gitu. To je můj výchozí stav, tak píšu. Když chci něco dát na net, třeba na funkcionálne.cz, musím vzít vnitřek souboru, zkopírovat ho do wordpressu, uložit. To představuje jeden zbytečný krok a navíc není zaručené, že poslední verze u mě, je ta, která je vidět na netu.

Tenhle stav ale není vůbec nutný.

ASCII blog funguje naopak, vychází ze zdrojových souborů u mě na disku, všechny je projde, naformátuje texty, vygeneruje z nich statické html soubory, vytvoří náhledy obrázků a ty pak nahraje na internet. Stačí spustit jeden skript a všechny změny ve všech článcích jsou online. Není potřeba žádné online administrační rozhraní.

Navíc je celý systém velice malý. V současné době (po tom co jsem přidal hodně funkcionality pro uskutečnění Proměny) má méně než 1000 řádek kódu. Původní redakční systém byl ve srovnání s tím gigantický a k tomu se opíral o několik velkých knihoven.

Takže co dál? Mám tuhle malou věc, kterou je radost používat, tamtu starou věc, na kterou se mi nechce sahat, nejradši bych se jí zbavil, ale nechce se mi ji přepisovat do nového.

Řešením je právě Proměna: vzít obsah k47čky a rozjet na tomhle systému.

Pak tam budu moct psát se stejnou elegancí jako sem. Otázka jen zní, jestli bych měl k47čku zakonzervovat a ASCII provozovat jako její novou verzi, nebo oba weby spojit do jednoho monolitického celku a pokračovat v nepřerušované linii.


+1: Na Proměnu mám ~150 řádků SQL skriptů, které vyexportují celý obsah webu do formátu ASCII blogu + ~30 sed skriptů, které opravují drobné nedostatky.

+2: k47čka má bez povídek ~400000 slov.

píše k47, ascii@k47.cz