k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Pražská Republika

— k47

Minule jsem tu nakřápl myšlenku osamostatnění Prahy na zbytku republiky. Od začátku to bylo myšleno jako vtip. Od té doby jsem více zíral do mapy volebních výsledků & teď si tím nejsem úplně jistý. Pořád je to jen vtip, v tom se nic nemění, jen je jasné, že se hlavní město od zbytku státu odlišuje téměř ve všem. Skoro to vypadá jako kdyby Praha byla enklávou nějaké cizí země. Když se podíváte na procenta hlasů jednotlivých stran, ukazuje se jasný obraz:

Samozřejmě existují výjimky, které narušují toto binární rozdělení. KDU-ČSL je převážně moravská záležitost, STAN jsou populární ve střední třetině Republiky, podobné vzory hlasování jako v Pze jsou přítomné v širokém pruhu, který se táhne našikmo Čechami jako jizva z duelu.

Ale pořád se matka měst od krajiny za jejími hranicemi liší, jak jen je možné.


Taky by mě zajímalo jestli jsou piráti protestní volbou nebo je lidé berou jako rozumnou partaj. Jde o ty nejméně špatné ze špatných nebo o stranu se kterou lidé souhlasí?


Když jsem zíral do map & divoce u toho spekuloval, došlo mi, proč byl Hunter S. Thompson politickým závislákem.

Lidé HST nejčastěji znají jen jako závisláka z Fear and loathing in Las Vegas. On byl však velice aktivním novinářem, který psal o politice a pokrýval několikery volby, převážně ty prezidentské, které na trůn země svobody dosadily Richarda Milhouse Nixona.


+1: V mojí dědině jeden člověk hlasoval pro DSSS. To je přesně o jednoho člověka víc, než by mělo v ideálnímpřípadě být.

píše k47, ascii@k47.cz