k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


11. 5. 2017

Pokrok


Když někdo nabízí jednoduchá řešení složitých problémů, většinou jde o demagoga.

Nedávno jsem zakopnul o Muskův výrok: If the rules are such that you can't make progress, then you have to fight the rules, který taky zapadá do kategorie clickbait plánů na všechny světové problémy.

Je to jedna osamocená věta vytržená z kontextu, ale to není moc důležité, protože kontext je takový, jaký by ho člověk čekal. Navíc: Čtenáři si zapamatují jen tuhle větu & začnou si ji dávat jako bio na twitter profil, což bylo přesně místo, kde jsem o tenhle intelektuální klenot zakopl.

Hlavní výčitka k němu je ta, že jde o klasickou libertariánskou rétoriku pokroku nade vše & má ten problém, že předpokládá, že pokrok je automaticky dobrý, že pokrok, ať už to znamená cokoli, předčí všechny ostatní hodnoty. Termín není definovaný, je to jen fráze, která létá ve vzduchoprázdnu, ať si každý doplní vlastní význam, ať tu floskuli naplní vlastními hodnotami, se kterými souhlasí a pak za ně bojuje.

Azbest, olovnatý benzín a DDT byly taky v jedné době zvěstovatelé pokroku a s odstupem času jsme přišli na to, že to tak slavné nebylo.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 12. 5. 2017 Moje realita, tvoje realita
»»» 10. 5. 2017 Policejní operace

příbuzné články:
Zásadní životní pravdy
Značky
Vzpomínky
Content
Tučné písmo
Nájezd

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz