Platformy
Soundcloud nemá ani RSS ani ATOM. Klasika.
Včera jsem narazil na skupinu, která své věci dává právě na soundcloud & chtěl bych se průběžně dozvídat o jejich novinkách. Nejjednodušším řešením by bylo přidat RSS kanál s novinkami do RSS čtečky. Ale soundcloud RSS exporty nepodporuje. Tedy aspoň ne pro většinovou populaci, je to jenom funkce vyhrazená pro podcasty. Jaký to má smysl? Žádný. Lidé ze soundcloudu chtějí, aby všichni uživatelé zůstali uvězněni uvnitř jejich platformy.
RSS – pojivo dávného webu blogů – není v poslední době příliš v kurzu a to je veliká škoda. Jde o neutrální protokol, který umožňuje komukoli publikovat RSS/ATOM feedy a komukoli – uživatelům, čtečkám, agregátorům – je konzumovat. Je to věc, která existuje mimo platformy, paralelně s nimi a to znamená, že operátor dané platformy, ať už je to soundcloud, youtube, twitter nebo facebook nad tím nemá kontrolu. Proto se jim RSS nelíbí a snaží se ho odsunout na druhou kolej.
Sám už pár let provozuji agregátor českých vývojářských blogů devblogy, který funguje právě jen a kvůli RSS. Několika novým blogerům jsem musel napsat, že jejich weby nemají tuto funkcionalitu a bez ní je nemůžu jednoduše agregovat. Když RSS mají, stačí mi přidat jeden záznam do databáze a hned jsou jejich články vystaveny publiku devblogů.
Je škoda, že tento protokol zmírá. Velkou ránou pro něj bylo ukončení google readeru. GR byla majoritní online čtečka, kterou všichni spokojeně používali, ale pak google ve své nekonečné moudrosti rozhodl: Ne, ne, ne, s RSS končíme. Jestli šlo o krok směrem k jejich soc-net platformě google+, je otázka pro historiky a insidery.
Na twitteru jsem před nějakou dobou udělal anketu, jestli lidé používají RSS/ATOM. Ze 43 lidí, 44% odpovědělo, že nic takového nepoužívají. To mě celkem překvapilo, protože moji sledující jsou z větší části technického zaměření a u nich bych čekal více pozitivních odpovědí. Výsledek znamená, že novinky k nim nejspíš tečou přes twitter a facebook nebo otevřené komunikační kanály jiných soc-net platforem.
Ty můžou fungovat, ale to co uživateli skutečně ukážou je otázka do diskuze. Jde o kompletní needitovaný proud dat nebo jen to, co si platformy sami myslí (resp. jejich tvůrci, protože myšlenka neutrality platforem je směšná), že chtějí/mají vidět? Proč jen mi na mysli přichází jméno Dmytri Kleiner?
RSS v dnešní době vypadá téměř jako relikt dávného webu: je promiskuitní, počítá s tím, že mnoho různých necentralizovaných webů, služeb a blogů je spolu provázáno a chce spolu nějak komunikovat. RSS je společný jazyk, který umožní tento dialog a nepřináší žádné umělé bariéry.
Je celkem smutné, že idea otevřeného webu ztratila atraktivitu. Všichni chtějí uživatele uzamknout ve svých platformách, protože jinak se špatně monetizují. Pamatujete si na dobu, kdy idea mashupů byla horká novinka a všichni věřili, že tohle je budoucnost webu a obecně všeho? Od té doby RSS upadlo, google reader zhasl, google talk přestal používat XMPP, twitter upustil od RSS ve prospěch celkem liberálního API, které pak udělal skoro nepoužitelným. Otevřené technologie jsou vytěsňovány proprietárním softwarem, který uzamyká uživatele uvnitř, bez možnosti mobility nebo interoperability.
+1: Youtube kdysi mělo RSS kanály přímo na webu, pak je skryli, změnili url a omezili počet položek, které se v nich ukazují. Stále však existují, člověk jen musí znát ta správná url:
- https://www.youtube.com/feeds/videos.xml?channel_id={ID kanálu}
- https://www.youtube.com/feeds/videos.xml?user={jméno uživatele}
Musel jsem se po nich pídit & až jeden příspěvek v zapadlém vlákně na Redditu mi vyjevil tyto zapovězené znalosti.
K tématu: