k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Pistole u pasu

30. 8. 2017 — k47

Když jsem čekal na Hlavním nádraží ve frontě u pokladen, přede mnou stál chlápek, kterému na krku visely dva kinofilmové foťáky. Pokradmu jsem je sledoval a snažil se zjistit, co jsou zač. Jedením z nich byla klasická zrcadlovka Nikon, něco na způsob F3, druhý byl nějakým dálkoměrem, nevím o jakou šlo značku, nevypadalo to na Leicu, i když objektiv se podle ražení tvářil trochu Leicovatě, ale možná šlo jen o nějaký model Voigtländeru.

Pak jsem zajel pohledem níž a zpozoroval, že má na opasku malé pouzdro a v něm pistolový zásobník, náboji dolů pro rychlé a efektivní přebíjení. Zásobník na první pohled vypadal jako neforemná krabička z černého plechu, ale druhý pohled prozradil, co je ve skutečnosti zač.

Přišla jeho řada, odebral se k blízké kase a na pravé straně pod košilí se mu rýsovala pažba pistole pevně usazené v holsteru. Kdyby se něco strhlo, vím, před kým si dávat pozor.

V tu chvíli jsem si vzpomněl na HST, který v jedné přednášce prohlásil: "I just never assumed that anybody around me is anything but a potential menace." & rozumněl jsem tomu víc než kdy jindy. Najednou nešlo o abstraktní pocit hrozby, ale něco zcela konkrétního: dvacet čtyři ran ráže devět milimetrů.

Přesto jsem necítil obavy, statisticky vzato je riziko téměř nulové & malá přestřelka na Hlaváku by mohla být zábavná. Dodala by tomu místu atmosféru, nehledě na to, že kdyby to vypuklo, měl bych historku, kterou bych unudil všechny lidi, které bych kdy potkal.

Znám jednoho člověka, který u sebe běžně nosí zbraň. Ale tenhle člověk je neklidnější a nejvyrovnanější jedinec v celé republice mezi horami. Nepamatuji si jediný případ, kdy byl naštvaný nebo jen zvedl hlas. On pro nikoho nepředstavuje žádné riziko a jsem si naprosto jistý, že zná zákon o přiměřené sebeobraně zpaměti.

Kdyby přišlo na to, že on použije svojí zbraň, tak to může znamenat jen to nejhorší.


+1: Prý když člověka i při oprávněné sebeobraně zastřelím na víc jak pět metrů, automaticky se to bere jako vražda, nehledě na kontext.

+2: Mimochodem: Když hlásí, vlak XXX ze směru YYY přijede služebně na ZZZ kolej, co přesně znamená to "služebně"? Existuje nějaký neslužební příjezd, kdy opilý mašinfíra ukradne lokomotivu a jde se projet, aby si provětral hlavu?

+3: Teď poslouchám stará alba Bluenecku (The Fallen Host, Scars of the MidwestRepetitions) a pořád je to krása, i po tolika letech.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz