k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


9. 4.

Odznak chodce


Jedna věc, která mě fascinuje, jsou reflexní prvky, kteří lidé začali v poslední době nosit. Jestli tomu dobře rozumím, je to podle nějakého zákona, že když okolo není osvětlení, tak musím mít reflexní/svítící něco, abych byl vidět & nic mě nepřejelo. To je celkem rozumné, i když trochu střelené. Moje touha nebýt přejet je silnější a starší než poslední balík legislativy. Nosím u sebe LED čelovku, protože když mě něco přejede, nebude to protože mě řidič nevidí, ale proto, že bude oslepený.

Na celé věci je zajímavé, že ten kus reflexního povrchu říká něco o lidech, kteří ho nosí na batohu/kabelce/osobního zavazadla i v okamžicích, kdy nehrozí kolize s jedoucím autem. Je to signál který je profiluje: Rozhodně nedojíždějí autem, nejspíš busem/vlaxem, ale hlavně chodí po zpustlých cestách bez osvětlení, tedy jsou nejspíš z vesnice nebo okrajů metropole, drží se zákonů a hrají podle nastolených pravidel, jsou to nejspíš rozumní lidé.

Jednou z těch nejrozumnějších byla jedna žena, která občas jezdila mojí linkou - nosila plnou žlutou reflexní vestu nataženou přes kabát. Kdyby s sebou měla dítě, měl bych pro to určité pochopení. Ale tak to nebylo, jezdila solo.


vstoupit do diskuze

««« 10. 4. Divočina
»»» 8. 4. Fikce

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz