k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nuclear Delight

— k47

Přes Whomp jsem narazil na nový komix. Jmenuje se Nuclear Delight & jde o trochu-autobiografickou slice of life záležitost v duchu Two guy and a guy, jen se více drží při zemi.

Představte si Twogag, kde chybí šílený vědec Frank, Wayne a Guy zůstali, a nově se jmenují Isaiah a Emily. Dále si odmyslete striktní třípanelový formát stripů a přidejte mnohem odvážnější vizuální styl. To je Nuclear Delight.

Dynamika mezi dvojicí postav sleduje klasický stereotyp. Hlavní protagonista Isaiah je autorovo vtělení, je to nerozhodný mladý muž, zmatený, uzavřený, mimo tep světa a idiot, kterého není možné nemilovat. Jeho spolubydlící Emily je hlasem rozumu a zároveň se chová poněkud nepřátelsky a cynicky. Jde také (IMHO) o ideál, po kterém autor touží, osoby v jeho životě, která ho bude doplňovat.

Škoda jen, že poslední dva roky komix není skoro vůbec aktivní. Z posledních zápisů to vypadá, že autor přestal z podobných důvodů jako Twogag. Touha a nadšení, která ho hnala v raných dobách Nuclear Delight, nahradil pocit obligace. Ze záliby se stalo něco, co připomínalo práci. Najednou šlo o ubíjející rutinu, která zabrala příliš času a nevedla k žádné odměně, která by ospravedlnila krev, pot a slzy.

Takhle to končí. Kreativní lidé začnou na něčem dělat, protože je to baví a protože to živí plameny jejich kreativity, ale postupně se jejich tvůrčí stroj zastavuje. Reakce fanoušků jsou dobré, zahřejí na duši, potěší, ale samy od sebe nestačí. Nedokážou udržet plameny při životě a autor si jimi chleba nenamaže.

píše k47, ascii@k47.cz