k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Může způsobit vyrážku, bolesti hlavy nebo smrt

— k47

Nad kouzlem příbalových letáků jsem se tu už někdy rozplýval. Myslím, že to bylo někde tady, tadytady

Ale co vlastně znamená, když se v nich píše, že u až 1 z 1000 pacientů hrozí nějaký vedlejší efekt, řekněme třeba takové samovolné vzplanutí? Znamená to snad, že když začnu brát lék X, můžu si každý den hodit kostkou, a mám šanci 1:1000, že mě do půlnoci pohltí samolibé plameny?

Realita není zdaleka tak skandální, jak může vypadat z lakonických seznamů hrozivých účinků vytištěných na tenkém papíře. Povolaná osoba, která v lékařském světě plave jako elektrický úhoř mezi silnými magnety, mi to vysvětlila.

Jde o to, že pharma společnosti musí uvést všechno, co se stalo během testování léku na lidech. Toto období trvá většinou jeden rok a z principu probíhá na jedincích, kteří nejsou úplně zdraví. Kdyby jejich zdravotní stav byl ťip ťop, tak by nepotřebovaly léčit. Medikace také probíhá na různých ročnících a vrstvách populace, včetně těch, kteří to už doklepávají. Těm dochází šťáva a logicky potřebují co nejvíce medicínské vzpruhy.

Takže když píšou, že nějaký nežádoucí účinek může postihnout jednoho pacienta z tisíce, je na místě se ptát, jaká je šance, že to postihne náhodného člověka z průměrné populace nebo ještě lépe příslušníka mojí věkové/váhové/zdravotní kohorty.

Když má onen efekt v běžné populaci prevalenci 1:1000, pak se udání na příbalovém letáku dají považovat za šíření poplašné zprávy než za cokoli jiného. Pokud je naopak velice vzácný – jako třeba samovolné vzplanutí – pak pravděpodobnost jedna z tisíce nevypadá nijak lákavě.

Člověka, který je relativně mladý & relativně zdravý, nejspíš nepostihnou příznaky se smrtící intenzitou jako nějakou starou vykopávku.

Tím si ale pacient, který dostal nějaké nové léky a přečetl si leták hrůzy, nemůže být jistý, žeano, tedy když se tam píše: Může způsobit vzplanutí, je pořád lepší se zeptat doktora, co přesně to znamená. Už jen pro klid duše. Zvlášť pro ty, kteří jsou silně alergičtí na plameny a zápach škvařícího se masa.

píše k47, ascii@k47.cz