k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Může způsobit vyrážku, bolesti hlavy nebo smrt

29. 11. 2017 — k47

Nad kouzlem příbalových letáků jsem se tu už někdy rozplýval. Myslím, že to bylo někde tady, tady a tady

Ale co vlastně znamená, když se v nich píše, že u až 1 z 1000 pacientů hrozí nějaký vedlejší efekt, řekněme třeba takové samovolné vzplanutí? Znamená to snad, že když začnu brát lék X, můžu si každý den hodit kostkou, a mám šanci 1:1000, že mě do půlnoci pohltí samolibé plameny?

Realita není zdaleka tak skandální, jak může vypadat z lakonických seznamů hrozivých účinků vytištěných na tenkém papíře. Povolaná osoba, která v lékařském světě plave jako elektrický úhoř mezi silnými magnety, mi to vysvětlila.

Jde o to, že pharma společnosti musí uvést všechno, co se stalo během testování léku na lidech. Toto období trvá většinou jeden rok a z principu probíhá na jedincích, kteří nejsou úplně zdraví. Kdyby jejich zdravotní stav byl ťip ťop, tak by nepotřebovaly léčit. Medikace také probíhá na různých ročnících a vrstvách populace, včetně těch, kteří to už doklepávají. Těm dochází šťáva a logicky potřebují co nejvíce medicínské vzpruhy.

Takže když píšou, že nějaký nežádoucí účinek může postihnout jednoho pacienta z tisíce, je na místě se ptát, jaká je šance, že to postihne náhodného člověka z průměrné populace nebo ještě lépe příslušníka mojí věkové/váhové/zdravotní kohorty.

Když má onen efekt v běžné populaci prevalenci 1:1000, pak se udání na příbalovém letáku dají považovat za šíření poplašné zprávy než za cokoli jiného. Pokud je naopak velice vzácný - jako třeba samovolné vzplanutí - pak pravděpodobnost jedna z tisíce nevypadá nijak lákavě.

Člověka, který je relativně mladý & relativně zdravý, nejspíš nepostihnou příznaky se smrtící intenzitou jako nějakou starou vykopávku.

Tím si ale pacient, který dostal nějaké nové léky a přečetl si leták hrůzy, nemůže být jistý, žeano, tedy když se tam píše: Může způsobit vzplanutí, je pořád lepší se zeptat doktora, co přesně to znamená. Už jen pro klid duše. Zvlášť pro ty, kteří jsou silně alergičtí na plameny a zápach škvařícího se masa.

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

štítky: #léky

příbuzné články:
Statistika
Nausea
The Piracetam Diary
Drogy & alkohol 2.0
2. února 2010 - noc
Pár srandovních skutečností o prasečí chřipce

sem odkazují:
Nenadávejte svým budoucím přátelům
Pohledy 📷

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz