k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Může způsobit vyrážku, bolesti hlavy nebo smrt

publikováno 29. 11. 2017 od k47

Nad kouzlem příbalových letáků jsem se tu už někdy rozplýval. Myslím, že to bylo někde tady, tady a tady

Ale co vlastně znamená, když se v nich píše, že u až 1 z 1000 pacientů hrozí nějaký vedlejší efekt, řekněme třeba takové samovolné vzplanutí? Znamená to snad, že když začnu brát lék X, můžu si každý den hodit kostkou, a mám šanci 1:1000, že mě do půlnoci pohltí samolibé plameny?

Realita není zdaleka tak skandální, jak může vypadat z lakonických seznamů hrozivých účinků vytištěných na tenkém papíře. Povolaná osoba, která v lékařském světě plave jako elektrický úhoř mezi silnými magnety, mi to vysvětlila.

Jde o to, že pharma společnosti musí uvést všechno, co se stalo během testování léku na lidech. Toto období trvá většinou jeden rok a z principu probíhá na jedincích, kteří nejsou úplně zdraví. Kdyby jejich zdravotní stav byl ťip ťop, tak by nepotřebovaly léčit. Medikace také probíhá na různých ročnících a vrstvách populace, včetně těch, kteří to už doklepávají. Těm dochází šťáva a logicky potřebují co nejvíce medicínské vzpruhy.

Takže když píšou, že nějaký nežádoucí účinek může postihnout jednoho pacienta z tisíce, je na místě se ptát, jaká je šance, že to postihne náhodného člověka z průměrné populace nebo ještě lépe příslušníka mojí věkové/váhové/zdravotní kohorty.

Když má onen efekt v běžné populaci prevalenci 1:1000, pak se udání na příbalovém letáku dají považovat za šíření poplašné zprávy než za cokoli jiného. Pokud je naopak velice vzácný - jako třeba samovolné vzplanutí - pak pravděpodobnost jedna z tisíce nevypadá nijak lákavě.

Člověka, který je relativně mladý & relativně zdravý, nejspíš nepostihnou příznaky se smrtící intenzitou jako nějakou starou vykopávku.

Tím si ale pacient, který dostal nějaké nové léky a přečetl si leták hrůzy, nemůže být jistý, žeano, tedy když se tam píše: Může způsobit vzplanutí, je pořád lepší se zeptat doktora, co přesně to znamená. Už jen pro klid duše. Zvlášť pro ty, kteří jsou silně alergičtí na plameny a zápach škvařícího se masa.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 30. 11. 2017 Kdo vyvraždí zbytek lidstva?
»»» 28. 11. 2017 Bleskování 📷

příbuzné články:
Statistika
The Piracetam Diary
Drogy & alkohol 2.0
2. února 2010 - noc
Pár srandovních skutečností o prasečí chřipce
Drogy

sem odkazují:
Pohledy 📷

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz