k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Moje realita, tvoje realita

12. 5. 2017 — k47

Před nějakou dobou jsem z falešného twitter účtu nepříliš slušným jazykem odpověděl na jeden post & moje odpověď nebyla nikde vidět. Viděl ji autor – onen falešný účet – ale pro všechny ostatní byla skryta. Můj hlavní účet, nějaké vedlejší, jiné fejky, pro všechny skryto.

To mě trochu rozhodilo. Ne ten konkrétní případ – falešné účty mám jen proto, abych křičel na hlupáky & nezáleží mi na sdělení – ale princip. Na jednu stranu je to dobrá zbraň proti trollům, na druhou stranu jde o cihlu v budování echo chamber/komnaty ozvěn.

Selektivní realita není nic nového. Už před mnoha lety se podobné techniky používaly na některých chanech – myslím, že se tomu říkalo hell ban – člověk, který dostal ban, se o svém trestu nedozvěděl, viděl všechny své posty i posty ostatních, ale nikdo jiný neviděl jeho. Z jeho úhlu pohledu bylo všechno v pořádku, jen ho všichni ignorovali. Jeho realita se rozcházela s realitami ostatních.

Ten rozchod je mezi realitami je to, co mě drásá.

V případě twitteru (pokud nešlo o chybu, ale o záměrnou funkci) jde o zcela automatický proces. Nějaký algoritmus vyhodnotí sdělení jako nepatřičné & skryje ho, zcela strojově & bez zásahu člověka. Jestli skutečně jde o nepatřičné sdělení nebo ne, je otázka, která zůstala nezodpovězena, ale přesto někdo nakreslil čáru do písku a efektivně tak vnutil svojí preferovanou odpověď.

O posledních amerických prezidentských volbách se psalo, že voliči každého kandidáta viděli zcela odlišné světy, které se skoro nikde neprotínaly. Jedni viděli to, druzí ono, žádná diskuze, žádné zvažování alternativ.

To je pro mě vize pekla – svět, který pro každého strojově vytvoří jeho soukromou solipsistickou bublinu, která se zcela rozchází s kapesními vesmíry jiných lidí, kde neexistuje žádný sdílený proud dějin, jen roztříštěné fragmenty.

Zároveň tyto praktiky definitivně pohřbívají ideu neutrality soc-netů, která byla populární v kruzích techno-utopistů. Soc-nety nejsou to mocným hlasem lidu, jde o firmy hnané penězi. Když se ukáže, že se jim otravní trollové nehodí, tak je vypnou. U trollů a otravných idiotů se s tím dá souhlasit, ale vždycky, když je nějaká mašinérie nainstalována, hrozí rozšíření její působnosti směrem, se kterým se původně nepočítalo. V případě twitteru je těžké si představit, že by například šel po disidentech, protože to je část jeho marketingu, ale i tak – při každém mechanickém umlčení je třeba zpozornět a zkoumat jak funguje a proč.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz