k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Malé myšlenky

— k47

65daysofstatic v roce 2006 vydali album The Destruction Of Small Ideas. Nepamatuji si z něj žádné konkrétní momenty snad jen s výjimkou The Distant and Mechanised Glow of Eastern European Dance Parties. V paměti mi utkvěl hlavně ten název: destrukce malých myšlenek.

Nevěděl jsem proč, ale přišlo mi to emblematické pro spoustu věcí, které se dějí ve světě & společnosti. Zavrhnout inkrementální postup – jediný způsob, jak se stát členem pokrokové vrstvy, je myslet ve velkém o totální disrupci všeho & všech (a ideálně to dotáhnout do formy TED přednášky). Malé dílčí kroky jsou z módy (začal jsem číst Roads and Bridges: The Unseen Labor Behind Our Digital Infrastructure, které tomu dávají za pravdu).

Ale drobnosti jsou zajímavé. Možná je to proto, že je většina lidí přejde, nebo možná proto, že jsou pojivem, které vyplňuje pukliny naší kultury. Ať je to tak nebo tak, rozhodně stojí za pozornost. Maličkosti o městech, o náladách, o zvláštnostech lidí, zvuku, obrazu & vůni stojí za to zaznamenat & číst. Tyhle drobnosti můžou vybudovat mosty mezi lidmi. Když někdo z druhé strany republiky/kontinentu/světa popíše nějakou maličkost, která se mnou bude rezonovat ve stylu „vím přesně o čem mluvíš,“ vytvoří to pocit spojení & jednoty. Přece jenom jsme v tom všichni spolu.

Teď čtu Lost at Sea od Jona Ronsona. Jde o výběr jeho novinových článků za posledních ±patnáct let a jeden z nich (I looked into that camera. And I just said it) je zpráva o pádu Raye Goslinga, který ve svých dokumentárních pořadech oslavoval běžné a často přehlížené.

Když pak pročítám blogy, jejichž auto[ři|rky] o sobě pochybují & necítí se, že by měl[i|y] psát a zaznamenávat drobnosti & každodennosti, chci do nich vlít vervu a nasazení pro malé věci & malé myšlenky, protože právě ty jsou zajímavé. Číst, jak působí nějaké město od někoho, kdo tam žije dvacet let, je zajímavé, protože nemá nasazené růžové brýle a vidí realitu takovou, jaká je. To samo stojí za pozornost.

Je to jako v dokumentárním filmu o Philipu K. Dickovi, kde o něm jeden z jeho současníků prohlásil: „His idea of technology was little mechanical things scuttling in a gutter.“ Nesnil ve velkém.

Konec konců celý tenhle blog není nic víc než kolekcí malých myšlenek.

píše k47, ascii@k47.cz