k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


20. 5. 2017

Mediální událost


One Man Show - údajně populární český pořad - jsem neznal. Nezaznamenal jsem nic ani o skandální epizodě programu Prostřeno, kterou zosnovali právě lidé z OMS, & o které prý mluvil úplně každý. Od české kultury & "kultury", zdá se, jsem velice dobře izolovaný.

Ale přesto se to ke mě dostalo. Ne proto, že by to někdo přímo doporučoval pro vlastní kvality, ale někdo mluvil o tom, jak moc to bylo populární.

Najednou se z toho stala mediální událost, zájem nebudil jen obsah & podrobnosti realizace podvodu, ale náhlá popularita události. Context se stal contentem. Připomnělo mi to praktiky popsané v knize Trust me I'm lying o mediální manipulaci, ale tady nešlo o záměrnou manipulaci, jen náhlá špička popularity se stala tématem sama o sobě, to se filtrovalo internetem & druhotné zprávy se dostaly k novému publiku.

Ke mě se to dostalo, když někdo na twitter poslal statistiky internetových přenosů NIXu, které trhaly nové rekordy. Byl to zcela technický důsledek kulturní události.

Vzpomněl jsem si, jak filmový kritik Mark Kermode, jednou vysvětloval popularitu Transformerů nebo snad Pirátů z Karibiku, nepamatuji si přesně, šlo o nějaký velký stupidní film, který je přesto finančně velice úspěšný. Už jen fakt, že film stojí obrovské množství peněz, z něj vytvoří mediální událost. Ti kdo se nezajímají o film jako takový, můžou být zasaženi rozsahem celé operace.

Prý není těžké vydělat na velice levných nebo velice drahých filmech, problém je to s těmi uprostřed. Levné filmy nic nestojí a stačí jim malé tržby, velké filmy jsou tak velké, že nemůžou selhat. Už jen jejich velikost naláká velké publikum. Ale ty mezi nemají k dispozici ani jednu z těchto zbraní, nemůžou se automaticky stát mediální událostí.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 21. 5. 2017 Naše lži
»»» 19. 5. 2017 The Dirtbike

příbuzné články:
Naše lži
Glorifikace deprese
Netančím 📷
Konspirace
Moje realita, tvoje realita
Argument za co? 📷

sem odkazují:
Katarze 📷

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz