k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Krypto-anarchismus

6. 7. 2017 — k47

Drama kolem Etherea/The DAO je/bylo k popukání. Ethereum je projekt duchem příbuzný bitcoinu: Digitální cash založený na blockchainu silně zaměřený na smart contract (česky nejspíš jako chytré smlouvy). Jde o vizi & opiový sen gangu krypto-anarchistů, kteří se snaží vytvořit prostředí, kde vládne jen a pouze kód & kam nedosáhne ruka Státu, Zákona a Regulace.

Zatím všechno v pořádku.

Ale pak se objevil člověk, který našel slabinu v The DAO — jakémsi chytrém kontraktu, který obsahoval virtuální obdobu 150 milionů dolarů — a velkou část z tohoto obnosu si převedl k sobě. V prostředí, kde kód kontraktů je absolutním vládcem, neudělal nic špatného, jen v něm objevil nedostatek. Jde o obdobu špatně napsané smlouvy v hmatatelné realitě. Řídil se přesně tím, co se v kontraktu píše, ne tím, jak byl zamýšlen.

Komunita kolem Etherea — jeho vývojáři a uživatelé — najednou stála před nelehkým rozhodnutím: Nechat to být & uškodit tak celému projektu i jejich kranarcho vlhkému snu nebo problém vyřešit Regulativním Zásahem. Regulace by tu měla podobu záplaty kódu a musela by být přijata aspoň 51% sítě, ale pořád by šlo o regulaci — zásah cílený, aby napravil specifický incident, který byl umožněn principy chování systému a který není vyloženou krádeží.

Všechno navíc komplikuje fakt, že zákony hmatatelné reality stále ještě platí. Útočník se ozval, že pokud chtějí jeho jednání napravit a z blockchainu vymazat transakce, kterými nabyl své jmění, tak je zažaluje. Když se to rozjede naplno, žalovat může skoro každý skoro každého z různých důvodů. Druhá polovina odkazovaného článku jde do hloubky ohledně možného zapojení soudní moci.

Jak říkám. Bitva mezi principy a praxis, která je k popukání.

+1: Existuje zvrácený názor, že kód, protože v sobě přímo nezahrnuje chování lidí, je nějakým způsobem neutrální a spravedlivý. Ale kód je napsán lidmi, jsou v něm ztělesněny jejich cíle a aspirace. Kód jsme my, je to to nejlepší a to nejhorší z nás, zabalené do binárního souboru, který se může tvářit, že je něčím víc. Víra ve spravedlivost algoritmů se označuje slovem mathwashing.

+2: Původní název byl: Nám vládne král, má jméno bitcoin.

+3: Jako každý software i Ethereum/smart kontrakty obsahují chyby.

+4: Incident se stal už před nějakou dobou a od té doby byl vyřešen Regulativním Zásahem & odstraněním sporných transakcí. Kranarcho sen zemřel pod náporem pragmatismu.

píše k47, ascii@k47.cz