k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

««« »»»

Konec internetu

24. 6. 2017 — k47

Když jsem četl knížku Tubes, fascinovaly mě soukromé sítě. Velké společnosti jako google, facebook, amazon si koupí a provozují vlastní optické kabely na dně oceánů a napříč kontinenty a pak se připojí až na konci trasy do sítí místních poskytovatelů internetu nebo do výměnných uzlů. Když od nich něco chci po sítí místního ISP se dostanu k jejich routeru a odtud jde všechno mimo veřejný internet po soukromých linkách, které jsou přístupné jen jedné firmě.

Na jednu stranu je to zajímavé (chování a parametry sítě jsou zcela v režii vlastníka) ale na druhou stranu to znamená, že internet přestává být internetem, tedy sítí která propojuje jiné sítě, ale jen připojení do privátních CDN sítí.

Tohle a něco navíc se píše v článku Globální internet umírá, řítíme se do pozlacené éry obřích CDN. Jedna věc, která tam není zdůrazněna dostatečně silně, je narůstající autonomie internetových gigantů. Mají všechno vlastní - od vlastních sítí, přes vlastní elektrárny, některé si staví vlastní routery, switche, servery nebo dokonce vyrábějí vlastní křemík. V místě práce nabízejí všemožné služby a snaží se tak vytvořit prostředí, kde zaměstnanec stráví co nejvíce času, ideálně všechen. Nepotřebují nikoho, nezodpovídají se nikomu a většinou nikomu ani neplatí daně.

Jestli tohle není kyberpunk, pak nevím, co jiného je.


+1: Fakt že internet funguje tak jak funguje, nemusí být důsledkem ideologie nebo morálního přesvědčení o jeho funkci, ale výsledek náhody a tržních tlaků. Možná že jeho distribuovaná povaha vyla výsledkem toho, že dřív jsme to nemohli udělat jinak, ale teď, když vznikli giganti dostatečně velcí, to můžou udělat jinak, můžou postavit vlastní soukromý svět, který existuje vedle toho veřejného. To je velice nepříjemná myšlenka. Když ji uvěříme, znamená to, že jsme už předem rezignovali.

+2: Relevantní: Who controls the Internet? Analyzing global threats using property traversal graphs

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz