k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kdo vyvraždí zbytek lidstva?

— k47

Google se snaží přetáhnout odborníky na umělou inteligenci od NVidie. Každému nabízí 10 milionů dolarů. Co to znamená?

Můžu se na to dívat různě, ale může jít o předzvěst konce a začátek end game. Pokud za něj chtějí dát deset mega, pak to znamená, že počítají, že se jim to vrátí.

A ono se jim to vrátí.

Potom, co nás umělá inteligence naplno zasáhne – a bude to dřív, než všichni doufáme – se dostaneme do situace, kdy několik málo lidé bude vlastnit úplně všechno, lidská práce bude kvůli automatizaci bezcenná, a masivní blok populace, který má mizivý kapitál a nemůže svou situaci změnit, se octne v naprosté libovůli novodobých feudálních pánů. Jediným řešením je se do této slepé uličky nikdy nedostat. Protože potom bude pozdě na protesty. Potom budou prostředky výroby a prostředky zabíjení – všechny pochopitelně 100% automatizované – v několika málo rukách. V takovéto situaci armáda strojů může být – a pokud historie něco říká, tak i bude – použita k obraně statutu quo před davy, které se ocitly ve slepé uličce.

Vtip je v tom, že lidé v této nové realitě nejsou potřeba. To je pravá podstata post-humanismu. Lidé netřeba.

Svět bude fungovat stejně, když v něm bude žít deset miliard lidí, jejichž potřeby jsou z větší části ignorovány automatizovanou infrastrukturou, nebo jen deset samozvaných bohů, kteří vlastní svět.

Co s tím nespokojeným zbytkem? Není potřeba armády pro velké impérium. Není potřeba vykořisťované dělníky pro ohromné bohatství. Jsou zbyteční a jejich vyvraždění nebude mít žádný dopad na svět, který funguje samovolně. A když zmizí, bude v něm mnohem větší klid.

Když je naše práce bezcenná, kdy nic nemůžeme změnit k lepšímu, kdy naše rozhodnutí nic neovlivní, kdy veškerá lidská aktivita není víc než zbytečné hobby, jedině vlastnictví něco znamená. Všezasahující potenciál umělé inteligence povede k tomu, že světový kapitál ve velkém poteče k těm několika málo subjektům, které mají nejlepší uměle inteligentní stroje a programy a pomalu zbaví trpící většinu možnosti vlastnit kus budoucnosti. To je cyklus, který živí sám sebe a z principu nemůže skončit civilizací, kde každý jedinec prosperuje a vzkvétá. Povede k rozvětvení na dvě kasty – na trpící a samolibé. A to je ta lepší varianta.

Právě teď je čas na revoluci. Radikálové by mohli tvrdit, že právě teď je čas vyvraždit horní jedno procento. Možná je to správný přístup, možná ne. Rozhodně je načase požadovat plán, který v post-humanistických dobách počítá i s námi lidmi.


+1: Vycházím tu z předpokladu téměř nulové empatie, nikoli strojů, ale vlastníků světa. Je to nereálný předpoklad? Pochybuje někdo, že by Zuckerberg nebo Bezos nařídil střílet do protestujících davů ve stylu Pinkertonů, kdyby mu za to nehrozily naprosto žádné následky?

píše k47, ascii@k47.cz