k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Hypomanie

— k47

Na twitteru sleduju jednu osobu, o které ani v nejmenším nepochybuji, že má hypomanii. Její život je jedna nekončící horská dráha, která, jak se zdá, má tendenci jen stoupat výš a výš. Je to panoptikum událostí, z nichž všechny jsou skvělé & nic, ani nepříjemné zranění nebo operace, z téhle pozitivity nemůže nic ubrat. Zatímco tahle osoba překypuje energií, já ráno potřebuju jedno instantní kafe, abych měl dost sil si udělat to normální (jak by řekl Steven Wright).

Hypomanie je mírná forma manie (F30.0 podle klasifikace ICD-10), taková ta snesitelná, kdy člověk není úplně nekontrolovatelný & může fungovat. Povznesená nálada, zvýšená energie & sebevědomí, menší potřeba spánku, lepší fungování jsou příjemným bonusem. Ochota riskovat a pouštět se po hlavě do pochybných situací je bonusem o něco méně příjemným, když epizoda odezní a hypomaniak se musí potýkat s následky svých činů. Ale co? Žít rychle & nebezpečně je vždycky lepší, než nežít vůbec.

Poprvé jsem o hypomanii slyšel ve filmu Our Brand Is Crisis, jehož hlavní protagonistka (hraje ji Sandra Bullock, které je padesát, ale nechce se mi tomu moc věřit) se zmíní, že tohle je neduh, který ji pronásleduje.

Pár (tý)dnů nazpátek jsem si myslel, že jsem začal šplhat po náběžné hraně, která by mohla vést k něčemu jako hypomanie. Vydrželo mi to asi tak čtyři hodiny ███████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ aspoň za tu malou chvíli na výsluní.

píše k47, ascii@k47.cz