k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Horor

17. 8. 2017 — k47

Otázka je jednoduchá: Jak by měl vypadat horor, který se odehrává v současnosti? Konkrétně ten, který využívá klasických prvků izolace, nemožnosti najít cestu ven nebo přivolat pomoc. Ty v době, kdy každý nosí v kapse chytrý telefon, nefungují. Člověk vždycky může zavolat 112 a díky zázraku GPS navigace vždycky ví, kde je. Tedy pokud má signál a baterie není vybitá.

Když se hrdinové dostanou do spárů zcela nadpřirozené bytosti, která je imunní pravidlům reality, na technologii v kapse nezáleží. Pokud je hlavní zlo nezastavitelná síla, která funguje podle vlastních zákonů, telefon to, pochopitelně, nevyřeší. Je třeba se s ním utkat na jeho vlastním hřišti & hrát podle jeho pravidel. Pokud však jde o situaci, kdy hlavní antagonista o něco realističtější (jako třeba sériový vrah) a dá se zastavit policejní akcí, telefon pomůže. Na druhou stranu by se přesně toho dalo využít – pomoc je přivolána, ale nedorazí okamžitě, hrdinové jsou necháni na pospas zlu a čas běží.

Jedním řešením by bylo to převrátit naruby, kdy se ze záchranné sítě stane přímo zdroj zla a snaha přivolat pomoc jen přiláká pozornost nesprávných očí, nebo ji jednoduše odebrat a čerpat hrůzu z toho, jak jsou hrdinové bezradní bez technické výpomoci. Tohle by se mi líbilo, horor určený pro luddity.

O tomhle jsem začal přemýšlet už kdysi, když jsem viděl Deliverance – hrdinové jsou necháni napospas řece a krutým lidem z hor. Oni ale nepřišli o možnost přivolat pomoc, tu neměli od počátku, jen se dostali do pasti a jediná cesta vedla dolů po proudu přes území nepřítele.

Naštěstí existuje milion a jeden způsob jak zkonstruovat hororovou situaci, kterou nevyřeší mobil v kapse.

píše k47, ascii@k47.cz