k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Horolezec

11. 6. 2017 — k47

Před pár dny na mě twitter vyplavil zprávu o Alexu Honnoldovi, který sám bez jakéhokoli jištění pokořil El Capitan – téměř kilometr vysoký kus vertikální hladké skály. Všichni před ním k tomu potřebovali provazy a jištění, protože čtyřhodinový výstup je dlouhý, namáhavý a riskantní & bez bezpečnostní pojistky každá chyba znamená dlouhý pád & jistou smrt.

Video onoho rekordního výstupu je pochopitelně online, protože dneska co není na netu, to se nestalo.

Zbytek dne jsem promrhal sledováním dalších videí horolezců, kteří lezou free solo – o samotě & bez jištění. Stačilo, abych se jen díval & trnulo mi z toho. I když jsem seděl na židli, přesto jsem dostával pasivní dávku závratí z výšek, mozek křičel: „Tohle není normální, tohle není normální, tady se musí něco posrat.“

Jedním z těch videí byl rychlo-výstup Dana Osmana. Ten to dotáhl tak daleko, že jeho sprint po stěně hladkého kamene nepůsobí skoro vůbec nebezpečně. Člověk ztratí perspektivu & najednou to nevypadá, že stoupá kolmo vzhůru, ale jen na všech čtyřech kluše po vodorovné skále. Ve zvláštním okamžiku, to přestane působit skutečně, jako kdyby šlo jen o speciální efekt.

Komik Eddie Izzard uběhl 43 maratónů za 51 dnů. To je tolik, že to nezní skutečně. Když někdo řekne, že uběhl tři maratóny za týden, dobrý, pět za týden, super, ale 43 je tak daleko za hranicí uvěřitelnosti, že to číslo nemá žádný smysl. Nic z našich osobních zkušeností se tomu ani vzdáleně nepřibližuje a tak to zůstane jen abstraktním pojmem.


+1: Dan Osman je mrtvý. Překvapivě nespadl z horské stěny bez lana, ale zabilo ho přetržené lano.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz