k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Kapitalisté z Haré Kršna

21. 11. 2017 — k47

Není nic horšího, než prázdné město.

jediná fotka z toho dne

Otevřu oči, nadechnu se čerstvé reality Města a ulice jsou prázdné a pusté jako v den, kdy spadnou bomby.

"Kde jsou všichni?" prohnalo se mi hlavou, když jsem prchal vedlejší únikovou tepnou z Hlavního nádraží do anonymních útrob Města. Nikde. Čekal jsem, že zapadnu do nánosů lidských těl & tam začnu operovat jako infekční choroby. Celé Město zelo prázdnotou, temný vichr hnal ulicemi chuchvalce trávy a začalo se stmívat.

"Co se jen stalo?" přemýšlel jsem a propadal se do solipsistické temnoty. Jestli je tohle předzvěst věcí budoucích, pak nemáme žádnou naději. Sestavím komando vrahů, ozbrojených starými československými samopaly a semtexem, dáme si poslední drink v HG a pak rozmetáme zbytek téhle metropole na prach. Proč ne, žeano? Poslední drinx bude mít čtyři chody: gin\tonic (East Imperial + Hendrics), gimlet, martini a pink gin. Začneme jednoduše a budeme dál zjednodušovat. Když dopijeme poslední kapky bitteru a ginu, bude na čase zarýt do tkáně historie jeden ošklivý šrám. Ten poslední. Vždycky jsem přemýšlel, kolik lidí by bylo třeba, aby srovnali milionovou metropoli se zemí. Můj odhad je někde mezi 1k a 10k Kurtzových strojů. Není potřeba velká armáda, jen je nutná perfektní koordinace a odhodlání položit život za něco, co nemá příliš smysl. Jak říkám: Proč ne?

Ale to odbíhám. Je to jen blouznění ztracené duše. Jedna věc, se nedá zpochybnit: Tohle město je příliš prázdné a příliš temné. Nebylo zcela bez lidí, ale mělo jich tu být tak dvakrát nebo třikrát tolik. Plánoval jsem udělat další bleskovou operaci, pohybovat se v davech, hledat vizuální cíle, blesk+foťák po vzoru Bruce Gildena, ale hustota populace byla příliš nízká na to, aby se chemická foto-reakce mohla rozjet naplno. Nikdy jsem neměl krytí, abych útočil za zálohy a mohl se rychle ztratit.

Popravdě—bylo mizerně, stěží pět stupňů a ulice bičoval ledový vichr, ale přesto, tohle zatracené město nikdy nemělo spát, to je hlavní příslib metropolí s milionem+ obyvatel. Mělo být vždycky na nohách a vždycky se tu mělo něco dít. Ne dneska.

Když jsem bloudil ulicemi, narazil do mě jeden agent Hare Kršny. Okamžitě se mi snažil střelit malou brožurku o józe nebo velkou bichli za tři kila, kde je prý úplně všechno. Líbila se mi jeho prodejní taktika, neuvěřitelně dravá a vykalkulovaná, ale přitom působila neškodně.

Podal mi brožurku a říkal, že si ji můžu vzít s tím, že jim za to lidé něco dávají, sto korun, dvě stě nebo milion. Tenhle malý detail byl brilantní: Řekl že je to dobrovolný příspěvek, ale hned naznačil, že lidé něco dávají a hlavně kolik. Ty tři čísla byla zvolená s precizností reklamního agenta — 100, 200, 1M — dolní hranice, o něco víc a neskutečně mnoho. Je to myšleno takhle: Milion nikdo nedá, to je jasné, ale zároveň nikdo nechce vypadat jako levná svině, která nedá víc než absolutní minimum. Tak vysolí dvě kila a transakce je hotová. Krása.

Netlačil jen svůj produkt, ale i své služby. Nebylo to poprvé, co někdo z alternativní subkultury řekl: "Mimochodem, tam a tam máme vlastní restauraci." Kapitalisté z Haré Kršna si postavili doupě v Soukenické nebo kde a nutně potřebovali roztočit kola obchodu, zvýšit tržby, nacpat si kapsy eury a dolary chtivých turistů, kteří hledají únik z pekla pozdního kapitalismu přes alternativní kulturu a spiritualitu, proprat je přes firmu na kajmanských ostrovech a zmizet.

Kam? To není jisté. Vím jen, že pak bude ve městě ještě méně lidí.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz