k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


8. 4.

Fikce


███████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Před nějakou dobou jsem narazil na blog jedné blogerky/modelky/designerky. Nepamatuju si url & nemůžu ho ani najít, ale na tom moc nezáleží. Šlo o prezentaci rychlého a blýskavého života jedné jet-setter duše - móda & exotické lokace. Každý post obsahoval blok textu a čtyři fotky, ze kterých dýchala spokojenost se životem prožívaným na nejvyšší možné otáčky. Lokace se střídaly den za dnem, Paříž, Madrid, New York, Berlín, pláže, z každé dýchal luxus & styl. V porovnání s tímhle obrazem je snadné poklesnout na duši, protože v tom kontrastu se všechno zdá nesnesitelně nudné, všední & běžné.

Pak ale mi došlo, že tohle je její práce. Ona musí konstruovat falešnou paralelní realitu, protože ta skutečná neprodává & lidé neklikají na affiliate odkazy pokud nejsou přesvědčeni, že si můžou taky koupit tu iluzi.

V tomhle světle začal její blog působit komicky. Ta fotka, kde si přiťukává se třemi krásnými dívkami na pláži pod zapadajícím sluncem, byla pečlivě zkomponovaná, udělali několik pokusů, dokud jejich fotograf nebyl spokojený, dokud to netrefili perfektně, dokud jejich úsměvy nevypadaly dostatečně upřímně, dokud do sebe všechno nezapadlo.

Ten blog by se neměl brát jako střípky z života žitého, ale jako kapitoly Borgesovské fikce. Ty čtyři fotky pod každým dnem jsou okna do Tlönu, paralelního světa, který vzniká rozsáhlou konspirací & čím víc v něj věříme, tím víc je skutečný, tím víc se náš svět stává touhle fiktivní dimenzí.

Řešením není hrát prezentovanou hru lépe, řešením je zcela zavrhnout její pravidla.

+1: Právě na autorce onoho blogu jsem založil fotoblogerku v doomsday party blogu.

+2: Co kdybych začal do ASCII blogu postupně vplétat fiktivní život, tak pomalu & pozvolna, aby si nikdo nevšiml fázového přechodu, dokud by tahle fiktivní realita zcela převzala kontrolu? Co když jsem to už začal dělat? Co když to byl plánem od samého začátku?

+3: Burroughs v Místě slepých cest psal: "Je snadné oklamat ty, kteří jsou již podvedeni." Připadá mi to teď nějak relavantní.


vstoupit do diskuze

««« 9. 4. Odznak chodce
»»» 7. 4. Tečky

příbuzné články:
Tečky
Sitcomy
Husí kůže
Přetvářka
Pasivita
Žoldáci reklamy

sem odkazují:
Buď sám sebou

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz