k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Drogy

14. 5. 2017 (před 6 lety) — k47

Z pochopitelných důvodů se tady nechci zmiňovat o svojí drogové historii ████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Pár slov napíšu o postoji. Sám mám laxní přístup & v principu jsem pro větší míru legalizace. Na druhou stranu nesnáším drogovou kulturu & především její slang – chemická látka je jen prostředek, lidi z kultury jsou na ránu ██████████████████████████████. Na druhou stranu zas dva z mých nejoblíbenějších autorů užívali: William S. Burroughs bral heroin a Hunter S. Thompson všechno ostatní. Pro a proti.

V podobných dichotomiích se nesou i další názory. Například píchání je zcela nemyslitelné, ale všechny ostatní způsoby administrace mi připadají ok. Také všechny drogy, které jsou zároveň používané jako léky, nemají ten negativní nádech něčeho nebezpečného & neuváženého. Připadají mi jako tolerovatelná & zvládnutelná záležitost. Když je něco v krabičce s logem Roche, Novartisu, Mercku nebo Sanofi-Avnetis, je to automaticky v pořádku.

Do kategorie lékařských instrumentů spadá třeba mnoho druhů opiátů od tramadolu přes morfin až po fentanyl, který je tak potentní, že se jako lék podává formou náplastí (když potkáte někoho, kdo jich má na těle několik, je dost možné, že má smrtelnou rakovinu v závěrečné fázi & je na čase se s ním rozloučit). Dokonce i heroin (chemicky diamorfin) může být předepsán jako silné analgetikum, ale ten spadá na černou mentální listinu ve spojení s pouliční pověstí. Stejně tak je to se jmény: Chemické označení mi zní mnohem lépe a méně nežádoucím dojmem než slangová jména.

Dichotomie pokračují. Když jsem v doomsday party blogu psal, že Peo začal kouřit, připadalo mi to horší, než všechno, co do té doby udělal, i když to ve srovnání s jeho minulými hříchy, nebylo vůbec nic.

V seriálu Mr. Robot hlavní protagonista rekreačně užívá morfin, nikoli IV ale OR cestou. Tento detail změnil rovnováhu, ze začátku mi to chování nepřišlo špatné nebo závadné, skoro vůbec jsem to nezaregistroval jako zdroj potenciálních problémů.

Na morfinových výletech Mr. Robota byla zajímavá jeho organizovanost – s morfinem zároveň bral suboxon, aby se z něj nestal feťák. I v excesu měl všechno pod kontrolou. Nakonec přece jenom sklouzl do závislosti & následného vysazení. Ale aspoň ze začátku existovala naděje, že může dlouhodobě fungovat na siných opiátech.

Burroughs se dožil 83 let a prý bral heroin až do konce svých dnů. Když v Nahém obědě psal „Z Choroby jsem se probral ve věku čtyřiceti pěti let, klidný, tichý, duševně zdráv a celkem v pořádku až na ochablá játra a vzhled vypůjčeného těla společný všem, kteří Chorobu přežijí“, neprobudil se z ní nadobro, ale jen na nějakou dobu.

píše k47, ascii@k47.cz