k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Deník zombie

— k47

Jsem tak unavený & mrtvý, že mi něco musí být. Když jsem sebral dost sil, abych zvedl hlavu, brouzdal jsem wikipedií & četl o syptomech různých chorob. Došel jsem na stránku infekční mononukleózy. Čtu: také přezdívaná nemoc z líbání. Tohle můžu spolehlivě vyloučit. Jaká je další choroba, kterou nemám?

Překvapilo mě, že mononukleóza napadá jeden druh imunitních buněk (B-lymfocyty) & tak trochu připomíná tamten virus. Ale hlavně léčení je neuvěřitelně dlouhé, měsíc doma, dva až tři měsíce dieta, půl roku než se nakažený může vrátit do běžných kolejí. Ale na druhou stranu po prodělání choroby člověk získá imunitu.

Matně si vzpomínám na jednoho příliš ukecaného Slováka, který taky dostal mono & pořádně to s ním zamávalo. Vždycky když jsem ho viděl, nepil alkohol a dával si jen bylinkové čaje. Bavilo mě ho poslouchat, ne pro jeho historky, ale proto, že jeho kandence slov kompletně přerušila konverzace všech ostatních u stolu. Byla zábava po očku pozorovat lidi, kteří by se bavili, ale nemůžou, protože proud konverzace ve stylu Hérakla v kauze Augiášových chlévů řídí jeden Slovák.

Taky jsem četl stránku o IQ testech. Je pozoruhodné, že od počátků dvacátého století roste IQ o tři body každou dekádu.

Kdybych ignoroval detaily, Albert Einstein, který se narodil téměř před 140 lety a jehož IQ se odhaduje někde mezi 160 a 190 by dnes měl skóre (pokud použiju dolní hranici odhadu & pravidlo 3/10 let) jen 118.

Podobný manévr se také používá proto, aby vrazi nešli na elektrické křeslo. Pokud mají příliš nízkou inteligenci, tak je není možné popravit, ale jen půjdou sedět do konce života. Kdysi mohli mít normální inteligenci, podle nových testů spadnou pod laťku a obhájce může říct: Podívejte, můj klient je mentálně retardovaný, toho nemůžete upéct dokřupava.

Taky je zajímavé, že infekční choroby nemluvňat a dětí předškolního věku můžou negativně ovlivnit inteligenci. (Překvapivě i deprese může být způsobena některými virovými infekcemi). Všechno záleží na těch pár letech, kdy se mozek vyvíjí.


+1: Mám napsané články na 14 dnů dopředu. O mém případném skonu se tedy dozvíte nejdřív 17. listopadu.

+2: Tohle je docela fajn Apocryphal Gravity od skupiny hubris. Hlavně předposlední track.

píše k47, ascii@k47.cz