k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Deep space monitors

2. 10. 2017 — k47

Na vrcholu ██████████ jsem si při pohledu na obří parabolickou anténu namířenou na slunce vzpomněl na slova majora Briggse z původního Twin Peaks:

Well, I may reveal this much: among my many tasks is the maintenance of deep space monitors aimed at galaxies beyond our own.

Když už se tu zmiňuji o Twin Peaks, nedávno jsem zakopl o zajímavý článek, který se snaží vysvětlit finále nové série. Jeho závěry jsou takové, že Bob ani zlý Coop nejsou důležití, celý plán se točí kolem zničení Judy s tím, že Laura Palmer je (a vždy byla) zamýšlena jako návnada. Její vražda tento plán značně zkomplikovala. Proto ji v záměru třetí série Cooper zachrání, jen aby ji použil znovu jako návnadu.

Někdy mi připadá, že výklad zachází příliš daleko, jako kdyby vytvořil metafory, aby vysvětlil, co se v sérii stalo a pak k nim začal přilepovat vlastní pravidla. Ale s tím je nutné počítat, když se pokouší analyzovat něco tak nejasného jako je kolos od Lynche/Frosta, který nenabízí příliš záchytných bodů.

Článek dokonce zmiňuje náznaky symetrie třetí série, kdy určité události X hodin od začátku první epizody mají své zrcadlové obrazy ve stejný čas X hodin před koncem posledního dílu. Ale to mi připadá, že začíná zacházet do teritoria kruhové teorie o Star Wars prequel trilogii.

+1: Hudební doprovod A Future Remembered od A Signal In The Static

píše k47, ascii@k47.cz