k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Postmodernisté neberou antipsychotika

— k47

Pokračoval jsem v čtení o poruchách myšlení, schizofrenii a antipsychoticích—lécích, které mají potlačit poruchy myšlení.

Definice schizofrenie je „stav, kdy člověk může vidět, slyšet nebo cítit věci, které nejsou skutečné, věřit věcem, které nejsou pravdivé nebo se cítit neobvykle podezřívavě a zmateně“.

Nezahrnuje tato diagnóza i konspirační teoretiky a lidi, kteří věří dezinformacím? Věří něčemu, co není pravdivé a obvykle jsou podezíraví k autoritám a těm, kteří tvrdí, že jejich svět je postavený na lžích. Není pak v tomto světle Trump ultimátním schizofrenikem. Ohýbá realitu, tak jak se mu to zrovna zlíbí a věří v podivná fakta. Pravděpodobně ne, Trump je hlavně chronický lhář a narcis.

Ale existence antipsychotik, které mají potlačit poruchy myšlení, znamená, že lékařská věda předpokládá, že existuje jeden oficiální a zdravý způsob myšlení. S tímto přístupem by mohli mít problém zarytí postmodernisté. V optice antipsychotik existují zdravé a nezdravé způsoby myšlení. Pravda, v klinických pojmech je rozdíl mezi dvěma stavy obrovský, jako třeba je paranoidnínení paranoidní. Ale pak je otázka, co je porucha myšlení a co jsou výsledky vlastních zkušeností?

Jako příklad může sloužit Arno Schmidt. Wikipedie o něm říká:

Schmidt was a strict individualist, almost a solipsist. Disaffected by his experience of the Third Reich, he had an extremely pessimistic world view. In Schwarze Spiegel, he describes his utopia as an empty world after an anthropogenic apocalypse.

Jeho zkušenost s třetí říší v něm zanechala extrémně pesimistický pohled na svět. Jeho utopie byl svět zničený lidmi vyvolanou katastrofou. Je tohle porucha myšlení, snít o absolutní katastrofě, protože se lidé nemůžou polepšit a jejich povaha vždy ukáže jen to nejhorší, nebo je to rozumný závěr vyvozený z vlastních zkušeností? Nevím. Jen jedno je jisté: Postmodernisté neberou antipsychotika.

+1: Když si začnete číst o antipsychoticích narazíte na psychoaktivní klenoty nebývalé krásy jako risperidon. Podívejte se na všechny vedlejší účinky uvedené na příbalovém letáku. Až 1 z 1000 pacientů si může vypěstovat krevní sraženiny v žilách, které, když se utrhnou, můžou vést k embolii plic & smrti. Jasně si pamatuji svého oblíbeného doktora, že když mluvil o embolii, žasl nad tím, jak velké kusy sraženiny vlastně jsou. Myslel si, že jde jen o maličké kusy, ale ve skutečnosti emboly/vmetky můžou být gigantické.

píše k47, ascii@k47.cz