k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kvílení transformátorů

— k47

Určitě to taky znáte: chcete něco změnit na svém počítači, nefunguje to, tak se podíváte na internet a najednou čtete zdrojáky linuxového jádra, abyste objevili, přesně v jaké verzi byl začleněn určitý patch, a někam zmizely dva dny. V mém případě tohle byl jen konec druhého aktu. Ve třetím jsem vyměnil zdroj za jiný (ne nový, jen s více napájecími SATA konektory) a z počítače se začalo ozývat nízkoprahové kvílení přesně v okamžiku, kdy se něco dělo na NVMe disku.

Tomuhle jevu se anglicky říká coil whine – úpění cívek. Když drátem prochází měnící se elektrické pole, to indukuje pole magnetické a to působí na jiná magnetická pole přitažlivými nebo odpudivými silami (nebo něco na ten způsob). Ve výsledku tahle divoká elektromagnetická aktivita může rajblovat dráty v cívkách a transformátorech, což za určitých okolností produkuje slyšitelný zvuk – typicky pískání nebo kvílení. Ne vždy a ne vždy do té míry, kdy je třeba zakročit, někdy jen při určitém odběru proudu nebo určitém zatížení. U mě se to naplno projeví přesně ve chvíli, kdy se něco čte z nebo zapisuje na NVMe disk.

Ve starém laptopu se podobný nářek také ozýval, co si pamatuju, ale jenom když jsem používal trackpad nebo probíhala aktivita na vložené SD kartě. Šlo o takové těžko slyšitelné syčení, jakoby nářek umírajícího hada. U vyměněného zdroje je to jiné, horší. Pískání je v tiché místnosti otravné i na tři až čtyři metry.

Co radí internet? Koupit nový zdroj. Mimo můj rozpočet.

Co radí dál? Něco v duchu DIY? Protože jde o důsledek fyzických vibrací volných drátů v cívkách a transformátorech, jako řešení se nabízí je nějakým způsobem zajistit. Někdo radil laminační nátěr. Jiný člověk vteřiňák. Další jako možnost uvedl lepidlo z tavné pistole.

Nejdřív je ale nutné zjistit, odkud přesně zvuk vychází. V běžném počítačovém zdroji se nachází celá plejáda cívek a transformátorů. Sundal jsem kryt, zapojil do zásuvky, zapnul počítač a s nahými živými spoji, čekajícími na příležitost mi dát ránu, začal prozkoumávat co je zdrojem kvílení. Je potřeba použít vědeckou metodu: s gumovými rukavicemi tlačit na jednotlivé komponenty a poslouchat, kdy bzučení ustane. Pod trochou tlaku dráty najednou neplandají ve větru a nevibrují. Takhle jsem epicentrum bzučáku lokalizoval jako větší ze dvou transformátorů. Když z boků zatlačím na feritové jádro, najednou mě bouchne ticho. Lepení a laminování nebude ideální manévr, stačí jen stlačit.

Nakonec jsem využil služeb jiného (ale také zcela nezbytného) pomocníka: stahovací pásky. Jednou jí obmotám tranzistor, utáhnu & uvidí se. A uvidělo se. A hlavně uslyšelo. Ticho. Trochu přimáčklý a najednou nevibruje.

Tak to by bylo. Jo a kdybych dělal něco očividně nebezpečného, co nutně povede k požáru, explozi a lidským obětem, tak mi řekněte. Mojí jedinou kvalifikací je prostý fakt, že se mi zatím podařilo se nezabít elektřinou i přes vytrvalé snažení.


Dodatek: Teď mi z nějakého důvodu párkrát za den zhasne displej, jen aby se hned zas rozsvítil. Má to spojitost s modifikací? Nebo jen s novým jiným zdrojem? Nebo jde o přechodnou chybu? Špatně usazené konektory? Ale abych pravdu řekl: Vzácné zčernání monitoru mi vadí mnohem méně než vytrvalé bzučení před nímž nemůžu utéct. Monitor se za vteřinu probudí, ale kvílení neustane.

Dodatek 2: Vypadá to, že za zhasínání může zapojení HDMI kabelu do monitoru. Když do něj pod stolem kopnu, monitor zčerná.

píše k47, ascii@k47.cz