k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Paneláky

— k47

Dnešní den patřil panelákům. Zdlouhavou oklikou, která začínala u konspiračních teorií kolem konceptu 15 minutového města, jsem se dostal na web paneláky.info a tam jsem na dlouhou dobu skončil. Kdo by to byl řekl, že historie konstrukčně efektivních budov z prefabrikovaných betonových panelů může být tak zajímavá. A kdo by to byl řekl, že celá skvadra lidí se o lidské králíkárny poslední hmatatelné pozůstatky komunistického režimu, v nichž žije asi čtvrtina populace Republiky, intenzivně zajímá. Nikdo. Je to jako SFW pravidlo 34 – pokud něco existuje, někdo na internetu se o to zajímá a zkompiloval ohromné množství informací. Výjimky neexistují. Výsledkem je tenhle web mapující různé konstrukční soustavy, jejich jednotlivé verze a regionální varianty. Detailní plány podlaží a fotky původních interiérů přiloženy.

Je to super i když některé detaily ve mě vzbuzují prastarou hrůzu: fermeží natřené dveře výtahů, kulaté zelené tlačítko a dvě červená světýlka nebo staré baterie vany a umyvadla. Jako malý kluk jsem do jednoho paneláku byl dovážen a tyhle unikátně ošklivé detaily mi zůstaly vryté do paměti.

Už dřív jsem viděl dobré video o panelákové výstavbě v sovětském svazu. Jejich chruščevky a brežněvky, co vytěsnily stalinské excesy, se pochopitelně staly předlohou našich panelových domů. Když tu zmiňuju excesy, největším z nich byl palác sovětů (taky v tomhle seznamu wiki faktoidů) – 416 metrů vysoký mrakodrap, korunovaný stometrovou sochou Lenina – kdyby byl postaven, šlo by s obrovským náskokem o největší a nejmohutnější stavbu na světě. Jeho stavbu přerušil útok nacistického Německa a po válce na dostavení nezbyla vůle.

A nakonec přidám jeden detail: Některé z našich paneláků jsou gigantické. Pražská dvojčata, ubytovna Kupa, nabízí 1000 lůžek, což je víc než kdejaká vesnice. 4771 obcí v ČR má menší počet obyvatel. Kterákoli z nich by se vešla do půdorysu asi 2000 m2. tomu se říká hustota zástavby.

píše k47, ascii@k47.cz