k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Koloběh života

— k47

Koloběh života se točí i na rybníčku kousek od Cely. Kachna, která se na něm (nejspíš) loni vylíhla jako jedna ze sedmi sourozenců, o rok později a pět metrů dál založila vlastní hnízdo a právě teď, jak píšu tyhle řádky, sedí na vejcích, vytrvale, odhodlaně, za dne i během nocí, kdy teplota spadne k nule & nic ji nemůže zastavit ve snaze přivést na svět novou generaci maličkých opeřenců.

Krásné je, jak perfektně je maskovaná. Sám bych si ji nevšiml, kdyby na ní nečíhala kočka. Zrovna █████████████████████████ a na betonovém okraji rybníka v přikrčení, jakoby připravená k útoku, čekala maličká šelma a upřeně sledovala cíl, který jsem v té chvíli ještě nedokázal spatřit. Zastavil jsem na břehu & pár vteřin hledal plánovanou oběť, než jsem spatřil hnědého ptáka skvěle ukrytého v suchém rákosí na hnízdě z větviček a trávy. Neutrální hnědá na pozadí hnědé.

Teď musím počkat asi tři týdny, než se vyloupne další várka kachňat.


Pozn: Nevím přesně jestli je to kachna z loňské várky. Všechny kachny mi připadají stejné a jednu od druhé rozliším jen, když jedna je samice a druhý je samec a jsou jinak zbarvení. Odhaduji: Kachny dosáhnou pohlavní dospělosti následující rok po vylíhnutí + na rybníce celou zimu zůstali tři nebo čtyři jedinci předchozí generace. Nejdřív 2 rodiče + 7 maličkých potomků, ti během léta a podzimu vyrostli, až je nebylo možné rozeznat od rodičů generace. Během chladnoucích měsíců kachen postupně ubývalo a přes zimu zůstala jen hrstka nejvěrnějších. A tahle samice může být jedna z nich.

píše k47, ascii@k47.cz