k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Imunita/Kurzgesagt

— k47

V záhybech internetu se dá najít nepřeberné množství populárně-vzdělávacích pořadů. Jakékoli téma, jakýkoli formát, někdo to někde dělá. Sám jich několik pravidelně sleduju a/nebo poslouchám: PBS Spacetime, SciShow, produkci Bradyho Harana a pochopitelně Kurzgesagt, protože Kurzgesagt je excelentní.

Kdybych pak měl vybrat to nejlepší z nejlepšího, 'cream of the crop', jak se říká v anglofonní části světa, musela by to být série videí Kurzgesagtu o imunitě:

Poskytne pohled do spletence mechanismů, které nás drží při životě, včetně těch o nichž jsem do té doby měl tušení jen mlhavé nebo vůbec žádné – komplement, adaptivní imunita, V(D)J rekombinace a zpětné vazby a samoregulační mechanismy imunitního systému, které drží naši biologickou armádou na uzdě, aby ničila nepřítele, ale nepáchala škody na našich tělech. Je to nezměrný a komplikovaný systém, jehož fungování někdy působí skoro magicky. Třeba: jak buňky imunitního systému vědí, co je naše buňka a co cizí bakterie? Jak poznají kdy přestat s obranou reakcí? Jak tělo může vyrobit perfektní protilátku proti patogenu, s nímž se nikdy předtím nesetkala? Na to všechno Kurzgesagt poskytne odpovědi. Nebo aspoň nastíní, jak se věci zhruba mají, protože imunitní systém není jen jedna věc, je to precizně organizovaná armáda s mnoha druhy specializovaných vojáků, továrnami zbraní a velením.

píše k47, ascii@k47.cz