k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Člověk versus hliník

— k47

Takhle to dopadá když špatně dotáhnu šroub.

Něco mi začalo cvakat v kole. Nejdřív jsem myslel, že jde o zadní přehazovačku, která není správně vyrovnaná na pastorky kazety a nutí řetěz pod zátěží každou chvíli maličko odskočit směrem na vedlejší ozubené kolo, jen aby se hned s cvaknutím vrátil zpět.

Zvuky ale byly synchronizovány s tempem šlapání a to mohlo znamenat jediné: problém se skrývá někde ve středovém uložení, šlapkách nebo klikách. V mém případě v levé klice.

Buď jsem nedotáhl jeden ze dvou šroubů nebo se neposedný závitník samovolně povolil, vznikla maličká vůle mezi do sebe zapadajících zubů na klice a ocelové hollowtech ose, ta, když jsem pořádně zabral, začala cvakat a pomaličku, ale vytrvale, odírat hliník. A teď tam mám takovéhle krátery. Okem nejdou rozpoznat, je vidět jen černá špína zašlapaná do materiálu kliky, ale jsou tam, pár desítek mikrometrů nechtěné vůle.

Když vše pořádně utáhnu, téměř vůbec to nerajbluje, jen občas a jen trochu. Když to zas naplno začne, musím šrouby povolit, znovu kliku usadit, aby do sebe zuby správně zapadly a pak to opět pořádně utáhout. Zatím mi to připadá ok. Výhledově za pár roků nebo měsíců (záleží kolik kilometrů ujedu) asi budu muset koupit novou levou kliku, možná, ale zatím nemusím utrácet litr, který stejně nemám.

píše k47, ascii@k47.cz