k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Druhý dech

— k47

Nevím, co se to se mnou děje.

V posledních dnech mi to na kole jezdí jako nikdy dřív. Jezdím dál, rychleji & připadám si plný energie. Ještě před ±týdnem, když jsem v sedle urazil vzdálenost větší než malou, jsem si pak připadal mrtvý. Hodinu po návratu do Cely mě opustila životní energie a stala se ze mě zombie, sténající, nepohyblivá a nepoužitelná pro jakoukoli aktivitu. Nejen tělo, ale i mysl pohltila neskutečná únava. Teď se nic takového nekoná. Svaly na nohou mě bolí, když pořádně zabírám a padesátkou sprintuji do kopce, abych unikl dešti, to jo, ale utrpení je lokalizované do příslušné části pohybového aparátu.

Nevím, co se děje & netuším proč. Důvodů může být několik. Některé z nich banální jako trénink nebo plánování tras. Když se počasí se přehouplo do jarního režimu, začal jsem jezdit docela dost a možná jsem překonal nějakou magickou hranici fyzické kondice, kdy mě jedna sprška kilometrů úplně neodrovná. Do toho mi směrem pryč z Cely často asistuje gravitace a na cestě zpátky vítr. Rozdíl mezi 10 km/h v zádech a 10 km/h v čele je ohromný.

Může za tím může být ale i něco zásadnějšího, kdy rozhodla zdravotní situace. Ta eventualita je ze všech nejzajímavější & jestli se potvrdí, rozepíšu se o ní.

Ať už je příčina jakékoli, víc ujetých kilometrů znamená víc spálených kalorií. Dřív jsem dělal různé odhady, ale šlo spíš o nástřely vlastního špičkového výkonu v podmínkách, kde ho můžu snadno měřit, než dlouhodobé metabolické práce. Bez powermeteru je dost těžké určit kolik wattů mechanické práce vynakládám a kolik kalorií biologické energie spaluji. Záleží na moři proměnných, které nejsem schopný nijak měřit. Jaký je můj činitel aerodynamického odporu? Jaká je plocha příčného průřezu těla? Jaké jsou relativní rychlosti větru? To jsou ty hlavní. K nim se přidá pád dalších detailů: Efekty klesání, stoupání a ztráty v mechanických částech bicyklu? Nevím a bez specializovaných nástrojů ani nemůžu vědět.

Ale podle různých tabulek, co se povalují na internetu, hodina jízdy s ±mým tempem a ±mojí váhou spálí asi 500 kalorií. 140 kilometrů za posledních pár
dnů při mojí průměrné rychlosti odpovídá 7 hodinám jízdy (Měřím a do tabulky zapisuju jen vzdálenost. Rychlost a najeté převýšení je téměř konstantní.). To znamená asi 3500 kalorií, což není úplně málo, skoro jako BMR za dva dny a stejné množství energie obsažené v 6.7 kilech jablek, 1.85 litrech 40% alkoholu nebo 468 gramech másla.

Jinak tempo 500 kalorií za hodinu znamená 583 W metabolické práce. Když vezmu 20% efektivitu svalů (blíže pesimistickému kraji z rozmezí 18-26%), jde o 117 W mechanické práce, která je předávána do pedálů.

Tahle stránka dochází k podobným číslům: 23 kalorií na kilometr v 20 km/h a 46 kalorií na kilometr v 36 km/h.

Ale zase: nemám powermeter & tak nemůžu oveřit, jestli to zhruba sedí. Co jsem se díval i ty nejlevnější jsou několik tisíc nad můj rozpočet, který činí nula korun.

píše k47, ascii@k47.cz