k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Bandcamp explorer - 5 milionů

— k47

Bandcamp explorer dosáhl velké mety: Indexuje přes 5 milionů alb a singlů. A to jde jen o čísla bandcampu. K tomu v indexu leží ještě 125000 creative commons děl z jamenda, ale jich se dnešní jubileum netýká.

Velikost není jediná věc, co se změnila od posledně, kdy jsem o bandcamp exploreru psal přesně před jedním rokem a jedním dnem. Změnilo se toho hodně.

Přibyly hvězdy a půlhvězdy pro indikaci jak zhruba dobrá jsou jednotlivá alba. Hodnocení vychází počtu fanoušků (8 pro ☆, 15 pro ★ atd.) a pokud nechcete být zaplaveni nikdy nekončící lavinou novinek, můžete filtrovat podle počtu hvězd jak na webu tak i v RSS exportu. Pro představu: Pod nejfrekventovanější tag electronic přistane každý den víc než 700 nahrávek.

Speciální seznamy 250+, 500+, 1000+2000+ obsajují jen alba, která překonala danou mez v počtu fanoušků. Je to takový stručný přehled toho nejlepšího z nejlepšího.

U alb se teď taky uvádí, jestli jde o creative commons dílo ([CC-BY] a podobné), jestli je vedeno jako name your price (NYP)' nebo jen pro předplatitele (SUB ONLY). Stará značka bad pro umělce, kteří produkují moře nahrávek s konzistentně téměř nulovým počtem fanoušků existuje i nadále.

V katalogu na poslech čeká 1.89 milionu name your price nahrávek a 0.46 milionu creative commons děl. A pochopitelně je možné filtrovat jen creative colleges díla.

Tagy nyní uchovávají kompletní historii. Kdysi to bývalo osekané na pár tisíc, ale teď můžete klikat na next a proklikat se až do roku 1970, kdy, jak všichni víme, začal čas.

Alba publikovaná na několika url adresách jsou sloučena do jedné položky. Typicky se to stává, když ho skupina zveřejní na své stránce a pak ještě na stránce labelu. Extrém je pak jedno album publikované na 27 různých url. Slučování duplikátů navíc funguje napříč bandcampem a jamendem.

A nakonec jsem ještě celý ještě systém obohatil o výpisy podobných tagů, skupin a alb. Pro každý tag se ukážou podobné tagy, pro většinu skupin se zobrazí podobní umělci a album s větším než malým počet fanoušků nabídne plejádu podobných alb pod odlazem similar. Bandcamp nabízí něco podobného, ale moje podobnosti jsou úplně nezávislé a počítám je lokálně jen z fanoušků daných alb.

To bude pro teď vše. BC explorer stále letí & stále ho používám na prosévání velkého množství hudby, z níž nejlepší kousky skončí na seznamech Dnes večer k poslechu a tanci hraje.

píše k47, ascii@k47.cz