k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Prší, prší

— k47

Mám rád tohle počasí, najednou se oteplí, sníh roztaje, ale příroda stále spí. Krajina je pustá, šedá a vyčkávající. Cesty nejsou zmrzlé a neprší – ideální podmínky pro užitkovou jízdu na kole. Přesně v tomhle podnebí jsem zas jel něco vyřídit do nejbližšího města, pár kilometrů jízdy přes pole a lesy, krásné. Během jízdy jsem měl tak dobrou náladu, až mě to šokovalo, zpíval jsem, tančil na kole, plný života a energie. První náznaky, že zima brzy odzimuje a nepršelo.

To je důležité. Za jízdy jsem přemýšlel, když člověk chce používat kolo jako hlavní užitkový dopravní prostředek po většinu roku, jakou šanci má, že zmokne. Nikdo nechce promoknout, déšť může přijít náhle a když jezdec není připraven, má smůlu.

Skočil jsem na web ČHMU, vybral nějakou blízkou meteostanici a z ní vycucal data o denním úhrnu srážek, úřad nabízí čísla za poslední 4 dekády. Výsledkem je tenhle mini-graf. Ukazuje počet dnů v roce, kdy napadalo víc než X mm srážek. Mediánový rok má 140 dnů s detekovatelnými srážkami (přes 0.1 mm), 100 dnů, kdy napršel aspoň milimetr a jen 40 dnů, kdy napadlo víc než 5 milimetrů. To není nijak zlé. 225 dnů neprší vůbec.

Data zahrnují déšť i sníh s tím, že sníh je pro jízdu na kole méně nepříjemný. Abych tohle odhadl, musel bych data spojit s průměrnými denními teplotami, pak by se dalo vydedukovat, kdy pršelo a kdy na zemi ležel suchý, kdy mokrý a kdy ledový sníh. Ale do toho jsem se nechtěl pouštět.

Jo a ještě: Jde o srážky během celého dne, člověku ale bude vadit jen déšť v určité hodiny. Přes noc spí, nikam nejde. Tohle snižuje nepříjemnost dnů s malým množstvím srážek, kdy naprší přes noc nebo to uschne než se budu večer vracet domů.

píše k47, ascii@k47.cz