k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Řekni mi, jaký lék bereš, a já ti prozradím, jak tě zdiskredituju

24. 11. 2022 — k47

Představte si, že jste mstivá svině a chcete někoho zdiskreditovat. Duševní choroby si stále nesmyslně drží pověst, že jde indikaci slabosti a osobního selhání, tak to chcete zkusit přes ně. Jak se dozvíte, jakou dušení nemocí kdo trpí? Dá se to odhadnout z léků, které bere. A jak se dozvíte, co bere? Je to překvapivě snadné. Stačí vědět, jak se člověk jmenuje a jaký doktor mu ty léky předepisuje.

A pak doktorovi jednoduše zavoláte.

Představíte se jménem vašeho cíle. „Jmenuji se XYZ a chtěl bych předepsat léky.“ Jen takhle to stačí, detaily nejsou nutné. S příchodem elektronického receptu doktoři můžou pacientovi poslal SMSku s dvanáctimístným kódem, na který mu v lékárně vydají jeho lék. Není třeba chodit do ordinace pro kus papíru, vystačíte si s telefonem.

Navíc většinou proběhne jen minimální ověření, jestli je na druhé straně legitimní pacient, protože není důvod protistraně nedůvěřovat. Podvodník nemůže získat nic materiálního. Nejspíš se doktor zeptá jen na rok narození, aby vás snadno našel v databázi.

Jak se pak dozvíte, jaký lék člověk bere? Doktor to nejspíš prozradí sám. Zeptá se „Berete X?“, aby se ujistil, že má všechno v pořádku a předepisuje správný preparát. Okdývejte mu to a máte hotovo. Pacientovi za chvíli přijde SMSka s kódem. Ale vás to už nezajímá, vy víte, že bere třeba lithium a může mí bipolární poruchu.

Pokud doktor tajemství neprozradí, musíte se víc snažit. Můžete třeba říct, že máte nové telefonní číslo a nechat si recept poslat k sobě. To ale zanechá o něco nápadnější stopy, protože najednou se číslo nachází v lékařské databázi, ne jen v historii hovorů.

píše k47, ascii@k47.cz