k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Zácpa z pěny

— k47

Po asi roce & půl jsem byl v Praze. Technicky vzato. Projel jsem naší slavnou cyklostezku za 100 mega až na konec a ten leží těsně za hranicí hlavního města. Takže technicky jsem se nadechl ovzduší metropole & to se počítá.

Na dlouhé cestě zpátky, jsem se pak stal svědkem zácpy. Do města, které nemá ani 20000 obyvatel se táhla kolona, kam až oko dohlédlo. Vozy jely krokem a plazily se směrem k centrálnímu náměstí. Chvíli jsem tam čekal a pobaveně počítal průměrnou obsazenost vozů. Na asfaltě se nacházelo hodně oceli, ale jelo v ní i hodně lidí? Hmm. Ne tak docela. Průměrná obsazenost se pohybovala na pouhém 1.16 člověku na vůz.

Osádka všech aut z dolíku, kde jsem lelkoval, až na vrchol kopce, kam se dalo dohlédnout, by se vešel do jednoho autobusu. Nebo na pár tuctů kol. Byl krásný den, slunce stále svítilo a paralelně se silnicí, odkud se hrnula šnečí kolona, vede cyklostezka.

Pobavil mě ten kontrast, kdy město X není ani příliš velké, ale osobní vozy jsou stejně tak hrozivě neefektivní, že se ucpávkám nelze vyhnout. Ono nebude dost dobře možné, aby najednou platilo:

a) přepravíme velké množství lidí

b) trváme, aby každý seděl v soukromém obýváku na kolečkách.

Automobilová doprava je neefektivní, co se využití místa a kapacity spojení, a taky drahá. Podle wikipede (2006):

Motorists in the United Kingdom spend, on average, roughly 1/3 of their average net income to operate a car, while motorists in Portugal spend approximately 1/2 of their net income.

A hlavně kompletní cenu nezaplatí motorista sám, ale externality za něj zatáhne celá společnost, ať už penězi, zdravím, časem nebo prostředím nepřátelským k alternativám auta.

A study attempted to quantify the costs of cars (i.e. of car-use and related decisions and activity such as production and transport/infrastructure policy) in conventional currency, finding that the total lifetime cost of cars in Germany is between 0.6 and 1.0 million euros with the share of this cost born by society being between 41% (€4674 per year) and 29% (€5273 per year).

Ročenka DPP (vzal jsem před-morový rok 2019) poskytne pár zábavných statistik.

Automobilisté v Praze představují jen velice hlučnou menšinu. Hromadná doprava přepraví ohromné množství lidí, ale vystačí si jen s relativně malou flotilou vozů v ulicích, na kolejích nebo v tunelech.

píše k47, ascii@k47.cz