k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

B/Yamagata †2020

— k47

Vypadá to, že se nám podařilo vyhladit jednu variantu chřipky. Další důkaz, že pandemická opatření fungují. I když všechno to distancování, nošení respirátorů a mytí rukou bylo cíleno na zpomalení tempa covidu, přiškrtilo kyslík i ostatním virům, které se šíří stejným způsobem a B/Yamagata – varianta chřipkového viru B – nebyla v terénu pozorována od poloviny roku 2020. Před pandemií to byly stovky sekvencí, teď nula. Když se nám podaří vyhladit jednu celou třídu patogenů, jsou to jednoznačně dobré zprávy.

V odkazovaném článku mě zaujal jeden detail: Chřipka B (B/Yamagata a B/Victoria) koluje pouze v lidech (dle wiki se mohou nakazit i ploutvonožci), ale mimo ně nemá přirozený rezervoár ve zvířatech. Tato situace poskytuje příležitost, jak chřipku B definitivně vymýtit – dostatečná míra očkování, R < 1 a můžeme kolektivně sjet tuhle křivku až k nule. Jestli tomu dobře rozumím, velice podobná situace nám umožnila vyhladit pravé neštovice – neexistující rezervoár ve zvířatech zaručuje, stačí že stačí očkovat kooperující lidi & nehrozí opětovné zoonotické zavlečení.

V případě B/Yamagata se nám to mohlo povést, aniž bychom se vůbec snažili. Palec vzhůru. (Na druhou stranu absence důkazů neznamená důkaz absence & tak podobně.)

Nevím jak vám, ale mě tohle přijde naprosto fascinující. Něco tak běžného jako chřipka nemusí být věčné. Kolektivně můžeme dosáhnout hmatatelné změny. Méně aktivních variant znamená lepší pokrytí vakcínami.

Chřipka B se od společného předka sdíleného s chřipkou A oddělila před ±4000 lety. Jako jedna větev virového rodokmenu existovala do 20. století. Někdy před rokem 1980 se rozdělila na větve B/Yamagata a B/Victoria, které od té doby cirkulovaly společně, někdy na přeskáčku, jindy společně. S tím ale teď může být konec. Zabili jsme jedno monstrum a můžeme se lépe soustředit na monstra, která zbývají.


+1: Z jiného soudku: Slavný marshmallow test nejspíš o ničem moc nevypovídá.

píše k47, ascii@k47.cz