k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Lidokainem proti bolesti v krku

— k47

Podařilo se mi opět onemocnět. Není to nic vážného, jen mě na pár dnů zachvátil ten mizerný pocit, jako kdyby se všechny trubky a dutiny v lebce a krku spolčily se satanem a začaly se koordinovaně plnit hlenem a bolestí. Klasika.

Po ruce jsem měl posledních pár stepsilsů, ale ty rychle zmizely. Po nich lékárnička nabízela jen jakési Mullerovy pastilky, které mě příliš neplnily optimismem, protože od pohledu nevypadaly jako lék. Na obalu se velkými písmeny psalo šalvěj a vitamín C, což vypadá jako planý pokus se vydávat za skutečný lék, ale něco tomu chybí.

Na lécích se klasicky uvádí obchodní jméno přípravku a pod ním účinná látka ve stylu Mabron // tramadoli hydrochloridum. Šalvěj + vit C nepůsobí jako popis medikamentu, ale recept na zvláštní pomerančový salát.

SÚKL Mullerův preparát neuvádí v databázi léků, ale v registru zdravotních prostředků. Druh zdravotnického prostředku: Obecný zdravotnický prostředek. Název generické skupiny: Salivation stimulation lozenge. Není to de jure lék, ale jen prostředek pro stimulaci slinění, svým efektem demulgens.

Příbalový leták (který reflexivně vyhazuju do koše & neměl jsem ho tak po ruce) přiznává barvu:

Pastilky, díky své velmi sladké chuti, způsobují reflexivní zvýšení produkce slin v dutině ústní a hlenu v dýchacích cestách. Vytváří tak ochranou a zvlhčující vrstvu na povrchu sliznic. Tímto způsobem zmírňují příznaky spojené s nachlazením, infekcemi dutiny ústní, krku nebo horních cest dýchacích.

Naproti tomu strepsils je veden v databázi léků. Obsahuje dvě účinné látky – amylmetakresol a 2,4-dichlorbenzylalkohol – obě mírná antiseptika, schopná zneškodnit některé viry, bakterie a kvasinky způsobující škrábání v krku. Některé varianty do pastilek jako bonus přidávají ještě lidokain, lokální anestetikum pro silnější zmírnění nechutných pocitů v trubkách a dutinách.

O efektech komba AMC + dichlorbenzylalcohol se dá najít pár studií, jako třeba tahle meta-analýza:

Primary outcome was reduction in pain intensity against baseline, 2 hours after intervention compared with placebo group. Fixed effects meta-analysis resulted in a standardised mean difference in pain intensity of -0.6 (-0.75; -0.45) on an 11-point ordinal rating scale, favouring the AMC/DCBA lozenges.

Hlásí mírný pozitivní výsledek. To vypadá dobře. Na druhou stranu všechny tři zahrnuté studie byly sponzorované výrobcem strepsilsů, což trochu kazí výsledný dojem.

Když jsem wikipedioval tyhle věci, překvapilo mě, že mnohdy chybí jasné odpovědi a některé efekty nejsou jasně jasně prokázané. Nachlazení a škrábání v krku jsou tak časté, že bych čekal, že teď v roce 2022 budeme mít k dispozici gigantické meta-studie meta-studií, které jasně vyčíslí efekty jednotlivých účinných látek proti infekcím jednotlivými viry. Nic takové na mě nevyskočilo, jen tři studie, placené výrobcem, co ukazují mírný efekt. Ne nezávislou monstr-analýzu na několika milionech lidí, co by poskytla jasné a definitivní kvantifikované odpovědi.

píše k47, ascii@k47.cz