k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Wikipedické faktoidy #9 - první nového roku

— k47

I když se změnil rok v kalendáři, já zůstal stejný. Stále trávím víc času, než by bylo rozumné, prolézáním wikipedie v honu za šťavnatými faktoidy. Tohle jsou některé z nich.

+ Zažívací trakt průměrného člověka vyprodukuje přibližně 3 gramy alkoholu denně fermentací svého obsahu. To odpovídá 4 mililitrům etanolu nebo 100 mililitrům slabého piva. Takže i když je člověk naprostý abstinent, za život jím proteče 3000 piv.

+ Záhady jsou vždy přitažlivé čtení a nerozluštěná písma v sobě nesou nádech dávných tajemství. Tím spíš, když z písma nezůstalo víc než jeden tablet nebo pár glyfů a gramotnost dávné civilizace je zredukována na pár posledních stop.

Na wiki také existuje kategorie Undeciphered historical codes and ciphers o šifrách záměrně navržených, aby jejich obsah zůstal utajen. Jsou v ní věci jako Beale ciphers, Šifrovaná zpráva v roce 2012 nalezená u mrtvolky poštovního holuba, která byla pravděpodobně odeslána během vylodění v Normandii, Voynichův rukopis, Tamam Shud a další.

+ Simplified Technical English není šifra, ale právě naopak – angličtina zjednodušená takovým způsobem, aby byla jasná, přesná, srozumitelná i pro ty, pro které je angličtina druhým jazykem. Zajímavý je koncept kontrolovaného jazyka.

+ Lykov family – rodina, která žila 42 let v dobrovolné izolaci na Sibiři. Man of the Hole – brazilský domorodec, který zcela sám žije v džungli. Předpokládá se, že jde o posledního člena jeho kmene.

+ A nakonec když jsem zjišťoval, jestli a jak se dají chovat kozy jako domácí společenská zvířata, dozvěděl jsem se, že wikipedie má celou kategorii Animals kept as pets. Pochopitelně.

Jinak odpověď na kozí otázku zní: ano. Kozy jsou OK. Od přírody jde o společenská stvoření, která sice preferují vlastní druh, ale když není k dispozici, člověk je pro ně taková divná koza a stačí.

Moje představa ideálního domo-zvířete je takové, o které se nemusím vůbec starat, žije si někde na nekonečné zahradě, pase se, pije z potoků, spí pod střechou mladých smrčků, existuje nezávisle na lidech, ale přesto k nim má kladný vztah.

Hlavní důvod hraniční samostatnosti je ten, že zvíře nemůžu zabít nedbalostí, když zrovna na pár týdnů/měsíců ztratím vůli žít. Až se pak vynořím z potemnělé Cely, zarostlý a smrdutý, nechci jako první přivítání normálního světa uklízet vybělené kostřičky.

Letos mi informace o chovatelnosti koz k ničemu nebyla, ale možná příští vánoce bude někdo velice překvapený jedním mečícím dárečkem. Vlastně několika, kozy jsou společenská stvoření a potřebují žít ve stádu.


+1: Ještě tohle: Debunking the Myths of Robert Capa on D-Day.

píše k47, ascii@k47.cz