k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Twitch prachy

— k47

Twitch měl bebíčko. Anonymní gentleman se na 4chanu zmínil, že se jeho lidem podařil skutek, kterému se v hackerských kruzích říká total pwnage. Prolomili se do vnitřních katakomb amazonu a vynesli vše, co nebylo přibité. Jako důkaz svých skutků poskytli 128 GB torrent s úlovkem: kompletní zdrojáky všech internách projektů ode dne nula, přidružené služby a weby, nikdy nevydané projekty, všechno. A taky data o žoldech streamerů od srpna 2019 do října 2021.

Nikdy jsem moc nechápal €€€ dynamiku twitche, všechny ty peněžní dary, subskripce za 5 dolarů, za které si člověk koupil vděk a schopnost používat několik specifických obrázků v chatu. Na jednu stranu rozumím, že jde o něco jako záštitu, kdy člověk sponzoruje někoho sympatického, aby nestrádal, ale na druhou stranu se nemůžu zbavit pocitu, že nejde o víc než gamifikované parasociální vztahy s vestavěnými mikroplatbami. Určitý smysl to může dávat v pandemických letech, možná, ale i tak roli streamera by v normální situaci zastoupil reálný živý přítel, který by implicitně nevyžadoval neustálý proud malých finančních transakcí, z nichž si pobočka jedné z největších korporací světa vezme svůj podíl. Sám tam nemám účet. Když už, dívám se přes streamlink a vlc, nebo stáhnu VOD via youtube-dl. Ale to teď není důležité.

Zpátky k úniku dat. Některé z oněch dat se mohly, ale nemusely, dostat do mých rukou a mohl nebo nemusel jsem se na ně podívat a vyprodukovat následující shrnutí.

 168.55 M$ - ad_share_gross
 997.28 M$ - sub_share_gross
 339.51 M$ - bits_share_gross
  3.98 M$ - bits_developer_share_gross
 15.87 M$ - bits_extension_share_gross
 271.85 M$ - prime_sub_share_gross
  1.59 M$ - bit_share_ad_gross
  0.00 M$ - fuel_rev_gross
  5.47 M$ - bb_rev_gross
  0.03 M$ - experimental_rev_gross

Tahle tabulka udává kolik firma vyplatila svým streamerům za poslední dva a čtvrt roku podle monetizačního mechanismu. Nejvíce €€€ proteče přes subskripce (firma si vezme ~půlku), bity (dary, twitch si vezme svoji daň), prime subskripce a reklamy. Zbytek se pohybuje na hranici šumu. Za dva a něco roku to dělá 1.8 miliardy dolarů, 40 miliard korun.

Tady to máte podle měsíce, obrat, jak je vidět, v pandemických letech roste, stále víc se protočí na subskripcích.

A ještě tohle:

 50%  6713
 20%  440
 10%   99

Malá statistika kolik procent žoldu připadne kolika lidem. Top 99 streamerů sežere 10% všech peněz, top 440 lidem připluje 20% veškerých $$$ a 6713 jedinců si rozebere polovinu oněch skoro 2 miliard dolarů. Druhá půlka je pro plebs.


Na log-log grafu to vypadá pěkně zipfovsky. Nepočtená smetánka nahoře, chátra o síle stovek tisíc se plazí v bahně a sbírá desetníky.

píše k47, ascii@k47.cz