k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Svět(lo) z odpadků

— k47

Co by s udělal s rozbitými LED žárovkami Miroslav Tichý? Vyhodil je? Ten cenný zdroj? Asi ne. Nejspíš bych z nich něco postavil. Třeba makro světlo.

Ok, asi takhle: bez toho, aniž bych si něco uvědomil, stal se ze mě spirituální následník předního českého ne-umělce, pana M.T. — solipsista s psychickými potížemi, který ignoroval společnost a její móresy, tvořil diletantské fotografie pro sebe, ne uspokojil měřítka uměleckého nebo laického světa, nemyl se, nosil stále stejné oblečení a hlavně si stavěl vlastní fotoaparáty z všeho, co bylo zrovna po ruce. Zamlouvá se mi jeho celkový styl, divoce nekonformistický tím způsobem, kdy nejde o deklaraci, jež má smysl, jen když si ji ostatní všimnou. Dělal si své, žil na vedlejší koleji civilizace, jeho náhlý vzestup v uměleckém světě (za hranicemi, ne u nás) je kurátorská manipulace a lstivý marketing.

Jeho foty byly špatné ve všech myslitelných ohledech, o tom nemůže být pochyb, technicky i esteticky, voyeurismus zachycený na stěží fungující fotoaparát, víc v tom není. Ostření? Expozice? Ale jděte, čočky si vybrousil z plexiskla a tubus objektivu vyrobil z plechovky od piva. O výsledku můžeme mít různé názory, ale tenhle člověk se pohybuje ve zcela jiných dimenzích. Své vybavení postavil z odpadků. Doslova. I když je výsledek pod čárou, jde o to zázrak.

V podobném duchu jsem postavil další z dlouhé řady DIY makro-světel. Vzal jsem LED žárovku, která už odmítala svítit, rozebral ji, vytáhl placku s LED čipy, vyřízl/vysekal prostředek, přeťal spoje mezi čipy zapojené do série, napájel dráty paralelně, přes malý spínač z myši připojil na step-up, který vstupní napětí vyšroubuje na 35 voltů, podkovu s čipy jsem pak horkým lepidlem přilepil na UV filtr, který před lety přišel se starým objektivem za čtyři kila, a svítí to. A není to tak úplně špatné, vzhledem k tomu, že kromě step-up modulu za 79 korun jsou všechno recyklované věci.

LEDky z žárovek nejsou úplně ideální materiál. Jo, na jednu stranu mají uspořádání, které se hodí pro podobné účely – kruh světel na substrátu chladiče s dírou uprostřed pro objektiv. Na druhou, protože jsou živené ze zásuvky mívají apetit po vysoké voltáži. V téhle bylo 8 čipů (2 z nich mrtvé a jedem další mi zemřel explozivní smrtí přímo pod rukama), elektronika usměrní AC na 325V DC a přes čip regulující konstantní proud to pustí do čipů v sérii. To by znamenalo, že jeden potřebuje něco pod 40V. Zhruba. Začal se rozsvěcet nad 30V. Nižší napětí by lépe zapadlo do mého světa postaveného z odpadků.

Snažil jsem se najít něco zajímavého, na čem to otestovat, ale hledání selhalo.

píše k47, ascii@k47.cz