k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Stěhování do šuplíku

29. 4. 2021 — k47

Každý den představuje příležitost dozvědět se něco nového. Ten dnešní nadělil znalost, že se dá desktop PC nastartovat šroubovákem. Pokud z nějakého důvodu postrádá spouštěcí tlačítko, stačí vyhledat dva příslušné piny, na okamžik je zkratovat & stroj ožije. Ne že by to bylo třeba v normální situaci, ale v těch výjimečných…

U každého zařízení, mě vždy & bez výjimky otravuje zvuk. Hučení, pískání, bzučení, cokoli. Stačí aby bylo vytrvalé a o chlup hlasitější než můj tinnitus a po čase mi začne pít krev. V tichu Cely se i to nejtišší bručení vyjímá jako skřípání nehtů po tabuli. Nabíječky pískají, lampy pískají, některá zařízení i když vypnutá, ale zapojená do proudu, bzučí a to mě drásá. Zvuky deště, foukání větru nebo vzdálené hučení světa za obzorem nevadí, ale elektro-mechanické neutuchající zvuky, to je moc. Dokonce i myš, když ji mám zapojenou do usb rozbočovače, při každém pohybu to v něm píská frekvencí na hranici slyšitelnosti, přesto postřehnutelně. Proto musela ven.

A jedním z vytrvalých zdrojů zvuku jsou větráky v počítači. Jakýkoli ventilátor hučí a ať je sebetišší, eventuálně mě začne tahat za uši. Budu asi poslední člověk na naší umírající planetě, kdo se zajímá o klasický desktop; hlavním důvodem je €€€ a fakt že jeden mám a není třeba pálit další €€€ na pořízení čehokoli nového. Na druhou stranu v něm je pár větráků produkujících tichý vzdálený šum, přes den se ztratí v hlomozu světa, ale za tichých nocí řeže do živého. V minulosti jsem stroj zasypal měkkými a vysoce hořlavými materiály, které vibrace udusily. Doslova. Fungovalo to docela ok, problém byl jen v detailu, že někdy taky potřebuju přístup do fyzických útrob stroje, připojit disk, odpojit disk, zkontrolovat disk. Většinou jde o žonglování s disky. (Vím, že se píše rok 2021, ale miluju hot-plug odpojování rotujících disků, když v konzoli odpálím echo 1 > /sys/block/sdx/device/delete, disk cvakne a ztichne, hlavičky zaparkovány, připraven k odpojení, krása.)

Teprve dneska se mi mozkovnou prohnalo tohle: Co kdybych prostě vzal vnitřnosti, dal je do šuplíku a ten zavřel. Počítač bude běžet uvnitř, díra vzadu vyříznutá, ale bude jednak přístupný (stačí pootevřít) a zároveň utlumený (kompletně separován od okolí).

Desktop to jsou všeho všudy tři kusy: základní deska, SSD a zdroj. To se tam vejde bez potíží. Navíc při dalším utlumování stačí zvukovou izolací vystlat neskonale menší plochu, další plus. Jenom si nejsem jistý, jestli to nepředstavuje riziko požáru. Nejlepší by bylo mít železnou placatou kastli, do níž by se všechno usadilo & sama by putovala do šuplíku. Jednu takovou mám a perfektně tam pasuje, díky ní to konec/konců celé začalo; jenom není ATX formátu a nedá se do ní našroubovat normální motherboard. Nebýt tohohle drobného detailu, všechny moje životní problémy by byly vyřešeny.

Jo a mimochodem, ten začátek se startováním šroubovákem je relevantní: Když je všechno více méně volně ložené, nikde není vypínač. Proto musím startovat manuálně.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz