k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Gripe Española

— k47

Španělská chřipka to nemá lehké. Vypukla těsně v závěsu první světové války a lidmi organizovaná jatka zastínila přírodní biologickou katastrofu v našem kolektivním povědomí. Paradoxně. Gripe Española (například) měla na svědomí minimálně 5% populace Indie. Ne CFR nebo IFR, ale každý kdo tam žil, 5% z nich mrtvých.

To jenom na úvod k tomu, že jsem nedávno viděl Spanish Flu: The Forgotten Fallen – dramatizaci epidemie 1918 v Manchesteru zaměřující se na práci Jamese Nivena v křesle hlavního hygienika, jehož snaha zachránila město od nejhoršího.

Jako dramatické dílo mě to příliš nechytlo, nicméně jde o perfektní zrcadlo koronavirové krize. I když jde o produkci BBC z roku 2009, připadá mi, jako kdybych sledoval záznam dění minulého roku. Všechno pasuje až příliš perfektně. Niven navrhne rozumné opatření, které může zpomalit pochod choroby a které na našem konci historie slýcháváme od února 2020, reakcí je vždy to nemůžeme udělatto je přehnané.

Některé detaily:

Všechno tohle je příliš skutečné. Ještě v živé paměti. Kdyby někdo vzal ty stejné dialogy téměř verbatim, změnil kostýmy, nahradil chřipku covidem, byla by z toho neúprosná satira.

Na webu Guardianu se dá najít článek s doporučeními doktora Nivena. Vypadají rozumně i z dnešního pohledu. Distancování a izolování. Ještě tam mají zprávy z Manchesteru o měsíc později.

Nakonec přidám ještě jednu zajímavost: ony dva články se odkazují na BMJ. Před sto lety podával informace o chřipce, v současnosti ten stejný žurnál podává informace o covidu. Jo, změnilo se málo. Příliš málo.

píše k47, ascii@k47.cz