k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Poslední ptáci, kteří přečkají v těchto zimních krajinách

29. 11. 2021 — k47

Ptáci se dělí na dvě kategorie: jedna si na život poblíž člověka zvykla, druhá se zvláštním opicím a jejich divným jeskyním vyhýbá. Do první kategorie patří synantropové jako kosi, vrabcihrdličky, do druhé spadá zbytek létavců. První už roky hojně navštěvuje bufet Krmítko a tak jsem měl mnoho příležitostí ji vyfotit (tag ptáci je toho důkazem); za druhou bych musel vyrazit ven a objektivu se proto úspěšně vyhýbá. Občas zahlédnu sojku, prohnutou trajektorií létající ze stromu na strom, jen na okamžik a jen v dálce, mimo dosah objektivu. Když se naplno zablesknou kontrastní barvy křídel, znamená to, že letí pryč a už je pozdě ji zachytit. Ne teď. Na protější střeše jedna sojka přistála a začala oklobávat mech na taškách. Závěrka zacvakala. Hotovo. Další exemplář do virtuální sbírky.

(Z narativních důvodů vynechávám hektické hledání foťáku a správného objektivu, které se z důvodů, které nedokážu pochopit, nacházely v přesně opačných rozích Cely. Jistě pochopíte. Kazí to hladkou linii vyprávění.)

Jo a pak si ještě jeden kos v krmítku hodoval na sušených brusinkách. Ve své pozici za oknem jsem byl jen dva metry od něj. Se 210 mm beercanem to dává fotku, kterou skoro nebylo třeba oříznout. Ale i tak by to chtělo nějaké lepší zoomovadlo.

Sojka obecná (Garrulus glandarius)
Kos černý (Turdus merula)
píše k47 & hosté, ascii@k47.cz