k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Simutrans v roce 1900

— k47

Simutrans se mě chytilo jako zlatý stafylokok s rezistencí na antibiotika. Už už mě přepadal pocit, že není co dělat a že to co nevidět zas na rok zabalím. Střih. Přišel jsem k sobě a uvědomil si, že jsem strávil 27 nepřetržitých hodin přestavováním tramvajových linek. Je to návyková věc pro tu sortu lidí, která ráda sleduje čísla stoupat vzhůru a vlaky jezdit vpřed.

Hraju dál na stejné mapě jako minulepředminule. Začal jsem na ní v roce 1400, v posledních dnech jsem se přehoupl přes hranu roku 1900 a teprv na počátku dvacátého století se věci dávají do pohybu. Objevují se nové budovy, města se mění před očima, z malých osad vyrostly obrovské metropole, budovy pozdního středověku s černými střechami mizí, nahrazují je nové obchody, továrny a bytové domy a tempo změn dále zrychluje.

Objevily se první silné lokomotivy a můžu konečně stavět dlouhé, rychlé a dostatečně levné vlaky, osobní jezdí 80 km/h, pošta až 100 km/h, expanzi do šířky už nic nebrání. Objevila se první vzducholoď, první elektrická lokomotiva, první poštovní letadlo, první elektrické tramvaje, první autobusy, první parníky. Stovky let se nic nedělo, ulicemi jezdily povozy tažené koňmi, ale teď za pár dekád se historie dala do pohybu.

Tolik nového a je třeba tolik přestavovat. Hodiny jsem jako v transu rušil krátké vlakové linky, které nevydělávaly, a nahrazoval je novými tramvajemi, které pro změnu peníze jakoby tisknou. Může za to mechanismus bonusů za rychlost. Každý mód přepravy má určitou základní rychlost. Když přepravuje zboží tímto tempem, vydělá základní cenu, když rychleji, je za to bonus. Velikost bonusu záleží na typu zboží. Uhlí nikam nespěchá, lidé a pošta ano. Když se objevily první elektro-tramvaje, měly základní rychlost nastavenou mnohem níž než vlaky (které tu jsou od toho, aby jezdily rychle) a proto i vyšší bonus. Mnohem vyšší. Po etudě s přestavěním linek na tramvaje se celkové zisky přepravního impéria ztrojnásobily a padla hranice miliardy kreditů na účtě.

Do herního roku 2000 mám v plánu jediné: Celou mapu pokrýt městy, od kraje ke kraji, a vytvořit z nich souvislou obří megapoli. Pravidla jako vždy: zbourat co nejméně domů a postavit co nejvíce tratí na povrchu, ať to vypadá jako pořádné dopravní giga-uzly.

Jinak můj balík českých lokomotiv a vagonů i po 13 letech stále funguje. Nejsem si jen jistý, jak zapadá do nové ekonomiky, možná bude třeba nějak vybalancovat, ale to budu dělat tak, jak se jednotlivé stroje budou objevovat ve hře. Možná přijde i aktualizace balíku, kdo ví?

K balancování cen mám ještě jednu drobnost. Některé dopravní prostředky mají provozní náklady nastavené tak, že vždy jezdí se ztrátou nebo existující staré modely, jež mají nahradit, jsou efektivnější ve všech ohledech a novinky nemá smysl používat. To je škoda. Mám rád, když se světem prohání velké množství různých strojů. Proto jsem napsal malý prográmek simufix pro změnu ceny za kilometr v .pak souboru s vozidlem.

Třeba simufix vehicle.Steamer.pak 77 > vehicle.Steamer.cheaper.pak sníží pro zaoceánský parník (v souboru vehicle.Steamer.pak, který se na linuxu nachází v /usr/share/games/simutrans/pak) cenu ze 103€ za kilometr, s níž není možné vydělat ani korunu, na 77€.

Nemám nic proti méně výdělečným věcem, někdy jde pouze o kapacitu, jak přepravit pasažéry k jinému módu dopravy, který vydělává, ale protože starší plachetnice jsou profitabilní a lodě nemají kolize a je jich možno vypravit nekonečně mnoho, parník nemá smysl používat.

Je to napsané v D, zdroják k dispozici, binárka není, sám bych nikdy nespustil náhodný exáč z internetu, na linuxu se to zkompiluje sudo apt install gdc; gdc simufix.d -o simufix, na windows nevím & ta neznalost mě moc netrápí.

píše k47, ascii@k47.cz