k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Redneck chic

— k47

Asi takhle: někdo chce vyvěsit jižanskou vlajku, protože se mu líbí ironický redneck chic – křupan co smrdí od domácí pálenky a ohání se arzenálem střelných zbraní. Je to jen styl bez jakéhokoli spojení s originálem. Víte jak lidé nadávají na hipstery? Tohle je to samé, jen horší. Ironie se točí kolem symbolu, jenž je, eufemisticky řešeno, potřísněný historií a člověk se může snadno stát užitečným idiotem, který pochoduje podle cizího rytmu a ani o tom neví.

Jižanská vlajka, přesněji válečný prapor armády Konfederace, je používaná některými dobrými lidmi a pár legit organizacemi se vztahem k Jihu, pravda. Ale jako je význam slovo definován jeho použitím v jazyce, i význam symbolu určuje kdo a jak ho používá. Konfederační vlajkou se ohání třeba Ku Klux Klan, nebo jde o legální symbol užívaný neo-nacisty v Německu, kde byl hákový kříž a další nacistické piktogramy zákonem zakázané. Spojení bylo krásně vidět na Unite the Right demonstraci v Charlottesville, kde se hákové kříže ve větru třepotaly po boku konfederačních vlajek.

Proč by to tak mohlo být? Jo už vím: smyslem konfederace bylo jen a pouze zachování otrokářství a ekonomické přínosů, které z něj plynou pro nadřazenou kastu lidí, která se vyznačuje nízkým množstvím kožního pigmentu. My chceme vlastnit jiné lidské bytosti a proto opustíme USA a založíme vlastní stát. Víc v tom nebylo.

V USA tou dobou žilo kolem 4 milionů otroků. Abraham Lincoln patřil k odpůrcům instituce vlastnictví člověka a jeho zvolení vystrašilo otrokáře na jihu natolik, že se jim odchod z unie zdál jako jediné možné východisko.

Od té doby, od konce občanské války do dneška, tu byly stahy vyprat obraz konfederace a předstírat, že hlavní hrací síla nebylo udržení otrokářství, ale něco jiného. Práva států? Proč ne, hoďte to tam. Mýtus o Lost Cause of the South? Cokoli co nás očistí. Nechceme stát na špatné straně historie.

Někdo může namítat, že druhá strana taky nebyly žádní andílci. Ok, za prvé to je whataboustismus, velice špinavá taktika diskuze. USA bylo od počátku založené na pokrytectví. Ti samí lidé, co do deklarace nezávislosti psali, že všichni mají nezcizitelná práva na život, svobodu a pursuit of happiness, sami vlastnili otroky. Ale na tom nezáleží, smyslem konfederace bylo udržení otrokářství na jihu (severní státy byly povětšinou svobodné). To že někdo další není zlatíčko, nijak nelegitimuje moje zločiny a nemorálnost. Když ti i oni dělají něco špatného, neznamená to, že je to v pořádku, ale že na obou stranách jsou parchanti a musíme je brát ne relativně k sobě, ale k morálním ideálům a širším normám. A ta vlajka je těsně svázána přesně s touhle historií.

Používáním bez vědomí tohohle všeho člověk balancuje na tenkém ledě. Potenciálně. Sám nemusí věřit, ale svými činy podpírá ty, kteří skutečně, opravdově věří a nemůžou se dočkat, až od slov přejdou k činům.

Překvapivě, svět je plný nastražených pastí. Něco, co na první vjem zní rozumně je rasistická píšťalka na psi, jejíž skutečný význam poznají jen ty správné uši. A čím hlasitěji zní, tím větší moc jim dává. (Deus vult znáte? It's ok to be white znáte?) Pokud si člověk není vědom, stává se užitečným idiotem.


A taky tenhle průzkum se mimo jiné ptal jestli lidé vnímají vlajku Konfederace jako symbol jižanské hrdosti nebo symbol rasismu. 66% bílých respondentů to vidí jako symbol hrdosti, ale 72% černých respondentů jako symbol rasismu. Ono dost záleží, jak by se to materiálně týkalo člověka, kdyby se naplnilo poselství symbolu. A když někdo není dotčen ani teoreticky, nevnímá černá chapadla, která se kolem něj obtáčejí.


+1: But for those who are regularly looking for the traditional demons, they are going to have trouble parsing them out in a subcultural that treats shock as inherently artistically valid.

píše k47, ascii@k47.cz