k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

PZ Myers

— k47

Vím, jdu s křížkem po funuse se zpožděním asi deset let, ale musím říct, že blog PZ Myerse je docela fajn čtení. Profesor biologie/ateista se v textové formě specializuje na idioty, lháře a podvodníky, k nim přihodí řádění náboženských fanatiků, kreacionisty, pavědce, šarlatány a akty dalších podobně speciálních jedinců. Skoro vše to jsou věci, v nichž rekreačně plavu nějaký ten pátek. A když říkám plavu, myslím tím morbidní zvědavost hraničící s posedlostí. Nemůžu se nabažit, je to jako sledovat srážku vlaků ve zpomaleném filmu. Neměl bych, nedělá to dobře pro duši, ale nemůžu odtrhnout oči. Jak se někdo může tak katastroficky mýlit a přesto vše prohlašovat s takovou sebedůvěrou?

Jeden příklad: Aubrey de Grey. Pamatuju si ho z TED talku v dávných dobách, kdy jsem TED talky bral vážně, ne jako veřejnou mentální masturbaci, jejíž smysl je v tom, že si všichni zúčastnění připadají strašně chytří, ale nic se reálně nezmění. Ok, tak tenhle de Grey není výzkumník dlouhověkosti na prahu revolučního prodloužení délky lidského života, ale v podstatě šarlatán a sexuální predátor. Další. Odsud to vypadá, že pocit vlastní moci s nechutným chováním jde ruku v ruce.

On celkově Nový Ateismus, k němuž se v začátcích PZ hlásil, narazil kýlem na dno, dalo by se říct. Lídři se ukázali jako morálně kompromitovaní; čtyři jezdci měli k osvícenému vedení daleko, z Dawkinse se stal vzteklý buldog v kleci, který neumí nic jiného, než kolem sebe štěkat, Hitchens stihl zemřít dřív, než zuřivost po 9/11 kompletně vychladla a jeho krvelačné nadšení do válek s muslimským světem nepůsobilo tak nelidsky, Dennett je stále ok, aspoň doufám, stál krok stranou epicentra, víc akademik než vůdce smečky, i když se ví, že na jeden TED letěl na palubě Eppsetinovy lotia express, a o Harrisovi se radši nemluví. PZ z etudy Nového Ateismu a svém působení v něm není nadšený. V podobně kritickém duchu vyšlo několik článků a ty popisovaly hnutí a jeho degradaci výhradně v odstínech černé. Nový Ateismus jako útočná taktika má omezenou životnost, jediným povoleným aktem je napadat iracionalitu a extrémy náboženství a i když jich je dost, pořád jde o omezený pohled na svět a problémy, kterým čelíme. Když pak dojdou tyhle cíle, musí se najít nové, ať se děje, co se děje. Tak postupně došlo k fúzi s alt-right a intellectual dark web, což je docela jiná sorta lidí, než osvícení humanisté, za které se Nový Ateismus rád přestrojoval.

Nicméně PZ je jeden z těch příčetnějších, kteří zůstali věrni principům humanismu a skepticismu. Můj plán je teď přečíst jeho blog od začátku do konce, všech 29000 článků za posledních 15.5 roku. Jo, nutno dodat, že PZ byl velice aktivní ve svém psaní.

píše k47, ascii@k47.cz